Ο... Τζιωνής με τα δώρα!

Χάρις σε τέρμα του νεαρού άσου της η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΛ

Πολύτιμη νίκη για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε της ΑΕΛ με σκορ 1-0 στο εξ' αναβολής ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Το γκολ ο Μαρίνος Τζιωνής στο 55', ο οποίος σκόραρε το δεύτερο του συνεχόμενο γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο ΓΣΠ ξεκίνησε με την Ομόνοια να χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 2'! Ο Παπουλής βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Μποτεάκ, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Βοζίνια, όμως το πλασέ του το απομάκρυνε ο Αφρικανός κίπερ και ο Μαζάν έδιωξε σε κόρνερ! Στο 27', η Ομόνοια πέτυχε γκολ, όμως αυτό ακυρώθηκε, μέσω VAR. Ήταν η εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Μιξ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βοζίνια απέκρουσε ασταθώς, ο Λανγκ στην επαναφορά βρήκε τον Κακουλλή, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε! Όμως, το γκολ ακυρώθηκε λόγω του ότι ο Λανγκ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, όταν πήρε την κεφαλιά ο Μιξ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι δεν πρόσφερε άλλες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στην ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Ο Μποτεάκ βρήκε τον Κακουλλή, αυτός έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Βοζίνια απέκρουσε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, η ΑΕΛ έχασε καλή ευκαιρία, όταν ο Ριέρα έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ λίγο εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ! Στο 55', η Ομόνοια προηγήθηκε στο σκορ. Ο Σέχου έκανε το χαμηλό γύρισμα στην περιοχή μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μιξ, ο Κακουλλής με μια μπαλιά βρήκε τον Τζιωνή, ο οποίος με προβολή σκόραρε, παρά την προσπάθεια του Βοζίνια να αποσοβήσει το γκολ! Στην επόμενη φάση, ο Λέσιακς βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά από την εστία του Βοζίνια. Στη συνέχεια, η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να απειληθεί, παίρνοντας μια απόλυτα δίκαιη νίκη.

Με αυτή της την επιτυχία, η ομάδα του Μπεργκ ανεβαίνει στην 6η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στην 9η με 15.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λανγκ, Μπασιρού, Ντισκέρουντ, Μποτεάκ (76' Λοΐζου), Τζιωνής (93' Κίκο), Παπουλής (93' Ντούρις), Κακουλλής (76' Τσέποβιτς)

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφκόφσκι (91' Μάζουρεκ), Παπαφώτης (83' Ρέινολτς), Ριέρα (83' Μαϊντεβάτς), Aντωνίου (46' Τόρες), Πελέ (75' Ανδρέου), Τσέποβιτς

Σκόρερ: 55' Τζιωνής

Κίτρινες: Ντισκέρουντ/ Μαζάν, Ριστέφσκι, Βοζίνια