Με Λέτσιακς απ’ τα παλιά πάτησε εξάδα (vid)

Έριξε τεσσάρα στην Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα

Νίκησε και ανεβαίνει η Ομόνοια που επικράτησε με 4-0 της Καρμιώτισσας μέσα στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» έλεγξαν το παιχνίδι από τα πρώτα στάδια, πίεσαν τον αντίπαλο στο δικό του μισό και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τάντι (αυτ) 23’, Λέτσιακς 56’, Λοΐζου 68’, Κακουλλής 86’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ η Ομόνοια που από τα πρώτα λεπτά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισε την ομάδα των Πολεμιδιών στο δικό της μισό.

Οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 13ο λεπτό, με τον Λέτσιακς να γίνεται παραλήπτης της ωραίας σέντρας του Κίτσου, να κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο και τον Κνόμπλοχ να αποκρούει σταθερά.

Οκτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, με πρωταγωνιστή τον Λοΐζου ο οποιος με έναν ωραίο σλάλομ μέσα στη περιοχή ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ με τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων να αποκρούει εκπληκτικά στην δεξιά του γωνία.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 23’, η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα άνοιξε το σκορ μετά από ολέθριο λάθος του Τάντι! Ο αμυντικός της Καρμιώτισσας στην προσπάθεια του να επιστρέψει την μπάλα πίσω στον τερματοφύλακα του, έστειλε μοιραία την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης κόπασε με την Ομόνοια να οδηγείται στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β’ Ημίχρονο

Με το ίδιο σκηνικό ξεκίνησε και το Β’ μέρος της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Νωρίς στην επανάληψη η ομάδα του Φερέρα έχασε καλή ευκαιρία στο 48’, με τον Κίτσο να κάνει το σουτ από τα αριστερά της περιοχής και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα των Πολεμιδιών απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, με το φαλτσαριστό σουτ του ΕΛ Αλουχί από τα δεξιά της περιοχής να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 56’ οι «πράσινοι» μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ! Ο Κάλτσας έστρωσε την μπάλα άθελα του στον Λέτσιακς μετά από σέντρα του Ντισκερουντ, με τον Τσέχο αμυντικό να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και στο 68ο λεπτό έκανα τρία τα τέρματα τους μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Λοΐζου ο οποιος σύγκλινε από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιό πλασέ και έγραψε το 3-0.

Διαστάσεις θριάμβου πήρε στο 86’ το παιχνίδι για την Ομόνοια, με τον Λέτσιακς από σκόρερ να γίνεται δημιουργός. Ο Τσέχος μπήκε μέσα στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα στη καρδία της αντίπαλης περιοχής, με τον Κακουλλή στη συνέχεια να σπρώχνει την μπάλα στο πλεχτό για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Κασάμα (63' Κούσουλος), Λοΐζου, Κίτσος (74' Κακουλλής), Λέτσιακς, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς (79' Παναγιώτου), Χαραλάμπους (74' Μπεζούς),  Χούπερ (63' Ανσαριφάρντ).

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (74' Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59' Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (80' Ανδρονίκου), Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης (59' Σελούτσκα), Αγγελή, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (46' Ντούρις).

Σκόρερ: 23' Τάντι (αυτ), 56' Λέτσιακς, 68' Λοΐζου, 86' Κακουλλής / -

Κίτρινες: 32' Κασάμα20' Ζελάγια, 43' Μπεν Σαλάμ, 77' Νεοφύτου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Αντωνίου Μενέλαος