Τα πιτσιρίκια θέλουν πρωτάθλημα

Οι αλλαγές της Ομόνοιας κέρδισαν την ΑΕΚ στο ντέρμπι

Η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΚ στο ΓΣΠ με 2-1 και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στη προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του τίτλου. Το σκορ άνοιξε στο 45+1’ ο Τζιωνής, ενώ οι Λαρνακείς κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφάρισαν στο 68’ με σκόρερ τον Ιωάννου. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Κίκο στο 89’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά.

Ο Μπεργκ παράταξε την ομάδα του με έντεκα αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης με τον Ερυθρό Αστέρα. Στη βασική ενδεκάδα ήταν μεταξύ άλλων οι νεαροί Κυριακίδης, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Χαραλάμπους, Τζιωνής και Λοΐζου. Από πλευράς ΑΕΚ ξεχωρίζει το γεγονός ότι επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα ο Τρισκόφκσι, ενώ απουσίασε με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο Σπιρόφκσι.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά του παιχνιδιού η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη τις αλλαγές που έκανε ο Μπεργκ κράτησε μπάλα και έψαχνε χώρους για να απειλήσει. Η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε στο 7’ όταν ο Χέιτλι από πλάγια θέση έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ακολούθησαν ορισμένα άστοχα σουτ από τους Τρισκόφσκι (9’), Άβραχαμ (16’), και Τρουγιόλς (22’, 27’). Η πρώτη τελική για την Ομόνοια καταγράφηκε με την συμπλήρωση 30 λεπτών όταν ο Τζιωνής πάσαρε στον Ασάντε, αυτός πάτησε περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί να βρει κενούς χώρους, όμως ο Μπεργκ έστησε μαεστρικά την ομάδα του και δεν επέτρεψε στους Λαρνακείς να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Σημαντικό να αναφερθεί ότι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ εκδήλωνε επιθέσεις κυρίως από τα δεξιά με τον Ακοράν.

Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια άρχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε το γκολ. Κάτι που έγινε τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζιωνή. Στην κόντρα με Ντουρίς, έδωσε τη μπάλα στον Ασάντε, σέντραρε, με γροθιές ο Τόνιο έδιωξε όχι και τόσο καλά και ο Τζιωνής κάτι σαν σε ριμπάουντ έσπασε τη μέση, σούταρε και έβαλε την ομάδα του μπροστά. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έψαξαν ένα γρήγορο δεύτερο γκολ. Στο 47’ ο Ασάντε έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τόνιο βγήκε και βρήκε την μπάλα, αυτή κτύπησε στον Ντούρις και πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντούρις πήρε τη μπάλα από τον Λοΐζου, μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα. Στο 50’ και πάλι ο Λοΐζου, έβγαλε μόνο του τον Ασάντε που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Τόνιο. Ο Ισπανός έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ καταγράφηκε στο 68’ όταν και έφερε το ματς στα ίσα. Κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση, ο Ιωάννου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τρουγιόλς ανενόχλητος έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Κυριακίδη.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Κανέδα έριξε στο παιχνίδι τον Τόρες και έβγαλε τον Χέιτλι, αλλάζοντας τον σχηματισμό της ομάδας του, αφού πλέον η ΑΕΚ έπαιζε με τρεις στην άμυνα. Μετά το τέρμα του Τρουγιόλς οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ ανέβασαν απόδοση και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, την ίδια ώρα που ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας έδειξαν να βγάζουν κούραση.

Την τελευταία λέξη την είπε ο Κίκο στο 89’ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Βάση της συνολικής απόδοσης των δύο ομάδων το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο αφού η Ομόνοια ήταν αυτή που είχε τις πιο μεγάλες ευκαιρίες.

Με αυτή της την νίκη η Ομόνοια έφτασε τους οκτώ βαθμούς και παραμένει αήττητη, ενώ η ΑΕΚ που γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα, παρέμεινε στους επτά.