Τακτακαλίτικο «στραπάτσο»… πριν τα πλέι-οφ (vid)

Έδαφος απώλεσε η Πάφος, που εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο

Απο ένα βαθμό μοιράστηκαν Ολυμπιακός και Πάφος καθώς οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αμπντουραχίμι στο 22ο λεπτό, ενώ ισοφάρισε ο Ψύχας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Α Μέρος
Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με αρκετή διάθεση να επιτεθούν. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού «πατούσαν» καλύτερα στο γήπεδο .

Η πρώτη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού άνηκε στον Ολυμπιακό με τον Πεχλιβάνη να σουτάρει και τον Ίβουσιτς να απεκρούει σταθερά.
Οι ποδοσφαιριστές της Πάφου άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και στην πρώτη ουσιαστική τους φάση κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Αμπντουραχίμι έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν με τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να ψάχνουν την γρήγορη αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκαν.
Στο 33ο λεπτό ο Κανέ γύρισε τη μπάλα στον Ίβουσιτς με τον τερματοφύλακα της Πάφου να μαζεύει τη μπάλα. Ο διαιτητής έδωσε έμμεσο με τον Ψύχα να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχνα ότι η Πάφος θα πήγαινε στο ημίχρονο με το υπέρ της προβάδισμα ο Ψύχας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό. Το γκολ στην αρχή ακυρώθηκε ως οφσαίντ αλλά μετά απο έλεγχο μέτρησε κανονικά.
Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Πάφο να μπαίνει καλύτερα και να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

Η πρώτη ουσιαστική φάση στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 55ο λεπτό με τον Ικόκο να κάνει το σουτ απο πλάγια και τον Μολ να απεκρούει δύσκολα .
Στο 70 λεπτό ο Χέσταντ έκανε το σουτ απο το ύψος της περιοχής με τον Μολ να αγγίζει λίγο την μπάλα και να τη βγάζει σε κόρνερ.

Η ομάδα της Πάφου προσπάθησε στα επόμενα λεπτά να ασκήσει περισσότερη πίεση, με την ομάδα του Ολυμπιακού να οπισθοχωρεί και να ψάχνει μέσω αντεπιθέσεων να κάνει τη «ζημιά» στην Πάφο.

Στο 92ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού έφυγαν σε αντεπίθεση αλλά η πάσα του Χαραλάμπους κόπηκε τελευταία στιγμή απο τον Κβίντα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μπάρντι έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό.

Ολυμπιακός(Σεργίδης): Mολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ιωάννου, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Γιακουμάκης, Νάνι, Γκόρουπετς, Καλίλι

Πάφος(Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Μπετανκόρ, Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ, Μπρούνο, Μπαίριτς

Σκόρερ: 45+2′ Ψύχας / 22′ Αμπντουραχίμι

Κίτρινες: Κορομά,  Δόσης /  Κανέ,  Πελάτζιο,  Τάνκοβιτς