Πρώτο τρίποντο με Σωφρόνη (vid)

Η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από το Μακάρειο και μπήκε ξανά στην εξάδα

Η Ομόνοια πέρασε δύσκολα από το Μακάρειο κερδίζοντας με 1-0 τον Ολυμπιακό χάρη σε πανέμορφο γκολ του Λοΐζου στο 34’. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος πίεσαν αρκετά το «τριφύλλι» και έχασαν πολλές ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Στο 69’ υπήρξαν φωνές για πέναλτι από την πλευρά του Ολυμπιακού για χέρι του Μπασιρού σε μια φάση που το VAR δεν κάλεσε τον διαιτητή να πάει στο onfield review.

Α’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια πήρε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά ωστόσο δυσκολευόταν να απειλήσει. Ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο και περίμενε στο δικό του μισό με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 17’. Ο Σράντι προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση από πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λοΐζου έκανε ένα αδύναμο, συρτό σουτ εκτός περιοχής το οποίο όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Οι γηπεδούχοι όποτε έκλεβαν την μπάλα έβγαιναν με αρκετές προϋποθέσεις μπροστά, παρ’ όλα αυτά υστερούσαν στην τελική πάσα. Στο 32’ ο Καλίλι επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της καλή φάση. Ο Μπεσεντίν έκανε το γύρισμα με κεφαλιά και ο Λοΐζου μετά από ωραίο σλάλομ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ στο 34’ με ωραίο σουτ.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλίλι. Ο Φαμπιάνο εκτινάχθηκε και πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση ενώ στη συνέχεια μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στην επανάληψη. Οι «μαυροπράσινοι» πίεσαν ψηλά την Ομόνοια με στόχο να βρουν νωρίς στο δεύτερο μέρος το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 55’ ο Καλίλι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας έκανα πάρα πολλά εύκολα λάθη και έδιναν συνεχώς την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να βγαίνει μπροστά με προϋποθέσεις.

Στο 58’ ο Κορομά εντελώς αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ, σπαταλώντας μια κραυγαλέα ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στην επανάληψη ήρθε στο 63’. Ο Παπουλής έκανε ένα ωραίο πλασέ εκτός περιοχής με τον Μολ να μαζεύει δύσκολα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία στο 72’ με τον Γιακουμάκη ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Φαμπιάνο έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε.

Η Ομόνοια έχασε κραυγαλέα ευκαιρία στο 77’ με τον Χαραλάμπους. Ο Κύπριος μέσος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μολ ο οποίος μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ομόνοια έφυγε με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το Μακάρειο και ανέβηκε στους 38 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι (80' Ενόχ), Μουκτάρης, Κα, Έσσελινκ, Ιωάννου, Γκόρουπετς (80' Σάλι), Καλίλι, Χαραλάμπους (47' Γιακουμάκης), Αλσέους (65' Χέντρικς), Κορομά (65' Ψύχας)

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (59' Ψάλτης), Γιούστε, Λοΐζου (73' Ζαχαρίου), Κίτσος (73' Λέτσιακς), Ανσαριφάρντ (73' Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λανγκ, Σράντι (59' Παπουλής), Κούσουλος, Μπεσεντίν

Σκόρερ: - / 34' Λοΐζου

Κίτρινες κάρτες: 23' Αλσέους, 41' Μπάρντι / 43' Κούσουλος, 47' Λανγκ, 84' Λέτσιακς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου

VAR: Ροβέρτος Κώστα