Την τούμπαρε σε δέκα λεπτά (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με ανατροπή την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στα τρίποντα

Σπουδαία νίκη για την Νέα Σαλαμίνα που κατάφερε να ανατρέψει σε δέκα λεπτά τον αγώνα και ανέβηκε στην 7η θέση γλυκοκοιτάζοντας την εξάδα. Δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο η Καρμιώτισσα και έτσι παρέμεινε στην 10η θέση.

Α Μέρος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε για τους γηπεδούχους μετά απο λάθος εκτίμηση του Σελούτσκα ο Ντορεγκαράι προσπάθησε να το εκμεταλευτεί αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Η Καρμιώτισσα όσο κυλούσε ο χρόνος άρχισε να ισορροπά το παιχνίδι και να ανεβαίνει με την πρώτη της ευκαιρία να είναι στο 29ο λεπτό με τον Μεντίμορετς να προσπαθά για το σουτ αλλά τελευταία στιγμή να βάζει το πόδι του ο Ντιαγκιτέ και την μπάλα να περνάει σε κόρνερ. Στο 35ο λεπτό ο Χούμποτσαν πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απο την εστία του Μελίσσα. Η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο είχε πρωταγωνιστή τον Ελ Αλουχί που σούταρε έξω απο την περιοχή αλλά ο Μελισσάς απέκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Η φάση είχε συνέχεια, το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Μεντίμορετς να παίρνει τη κεφαλιά και να γράφει το 1-0 για την Καρμιώτισσα. Το γκολ σημειώθηκε στο 43ο λεπτό με την Καρμιώτισσα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Β Μέρος

Η Νέα Σαλαμίνα μετά το κακό πρώτο ημίχρονο μπήκε αρκετά αλλαγμένη και άρχιζε να πιέζει ασφυκτικά την Καρμιώτισσα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 47ο λεπτό αλλά το σουτ του Τσίκο μέσα απο την περιοχή πέρασε άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 53ο λεπτό ο Φελίπε με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω απο την εστία του Κνόμπλοχ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 66ο λεπτό μετά απο κεφαλιά του Ντορεγκαράει και τη μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι. Η μπάλα απομακρύνθηκε απο τους αμυντικούς της Καρμιώτισσας σε κόρνερ που εκτελέστηκε και ο Άδωνη εκμεταλεύτηκε τη σύγχυση που έγινε στην άμυνα της Καρμιώτισσας και έγραψε το 1-1. Η ψυχολογία ανέβηκε απο τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας που πίεζαν για την ολική ανατροπή. Η ολική ανατροπή ήρθε μετά απο δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό με τον Ντιαγκιτέ απο κοντά να μην δυσκολεύεται να γράψει το 2-1. Η ομάδα των Πολεμιδιών προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Μελισσά. Έτσι λοιπόν η Νέα Σαλαμίνα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που την κάνει να ονειρεύεται την πρώτη εξάδα.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Ντιακιτέ, Τσίκο, Μάντζιεκ, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε, Ντορεγκαράι.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Καλτσάς, Μπεν Σαλάμ, Ντούρις.

Σκόρερ: Άδωνη 67′, Ντιακιτέ 77' / Μεντίμορετς 42'

Κίτρινες:  Μάντζεκ , Οφόρι , Κλίμοβιτς / Μεντίμορετς, Καλτσάς, Μπεν Σαλάμ , Οικονομίδης