Με Μιγκελίτο… «πάτησε» εξάδα (vid)

Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός εξήλθαν ισόπαλοι 2-2, με τους «ερυθρόλευκους» να ρίχνουν την Ομόνοια στην 7η θέση

Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος» με τη Νέα Σαλαμίνα να μένει στο 2-2 με τον Ολυμπιακό. Σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες εκατέρωθεν, καμία δεν κατάφερε στο τέλος της ημέρας να πάρει το τρίποντο, ωστόσο με τον πόντο οι γηπεδούχοι «πάτησαν» εξάδα. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ντορεγκαράι 27’, Κα 34’ Μουκτάρης 63’ και Μιγκελίτο 84’.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός που έβαλε πίεση στη Νέα Σαλαμίνα και δεν τις επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι της.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 24’, με το διαγώνιο σουτ του Κα από το ύψος της περιοχής να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Μάκη Σεργίδη «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με τον Γιακουμάκη να πιάνει ένα δυνατό σουτ στη κίνηση έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω!

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Βαρωσιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ντορεγκαράι στο 27ο λεπτό! Ο Τσικό με ένα ωραίο σόλο διένυσε σχεδόν όλο το γήπεδο, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Αργεντινό ο οποίος με μια ωραία κίνηση ελευθερώθηκε από τον Έσελινγκ και έστειλε την μπάλα στο πλεχτό.

Επτά λεπτά μετά όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» με τον Κα ο οποιος μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ το οποίο βρήκε αρχικά στον Οφόρι και στη συνέχεια στρώθηκε στον μέσο των «μαυροπρασίνων» για να πλασάρει εύστοχα τον Μελίσσα.

Στο 39’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη φάση για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με την κεφαλιά του Ντορεγκαράι να αναγκάζει τον Μολ σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Όπως και στο Α’ μέρος ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη άνηκε στην ομάδα του Σεργίδη στο 52ο λεπτό, με τον Μουκτάρη να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον Μελίσσα να απογειώνεται και να σώζει ένα σίγουρο τέρμα.

Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Τσίκο να κάνει σέντρα σουτ από τα αριστερά της περιοχής και τον Μολ να διώχνει σωτήρια προτού Ντορεγκαράι που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Στο 63’ ο Ολυμπιακός έφερε «τούμπα» το ματς με τον Μουκτάρη! Ο Ψύχας εκτέλεσε το φάουλ με τον Κύπριο αμυντικό με μια «καρατιά» να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μελίσσα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς με τον Μιγκελίτο ο οποιος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Καλίλι και με μια καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με το αποτέλεσμα να μην αφήνει κανέναν ικανοποιημένο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ (69' Κλίμοβιτς), Σαλάλιχ (62' Μποτεάκ), Καρλίτος (69' Μαργκάσα), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ (46' Μιγκελίτο).

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μουκτάρης, Κα (74' Ενόχ), Έσελινγκ, Ψύχας (82' Μπάρντι), Γιακουμάκης, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους (65' Κορομά), Αλσέους.

Σκόρερ: 27' Ντορεγκαράι, 84' Μιγκελίτο / 34' Κα, 63' Μουκτάρης

Κίτρινες: - / 59' Χαραλάμπους, 73' Κα, 77' Αλσέους, 79' Κυριάκου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

VAR: Αθανασίου Κυριάκος