Με ανατροπή η…πρώτη

Πρώτη φετινή νίκη για την Καρμιώτισσα, στους μηδέν έμεινε η Ένωση

Η Καρμιώτισσα πανηγύρισε τη πρώτη της φετινή νίκη κερδίζοντας την Ε.Ν.Π. στο Στέλιος Κυριακίδης με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε στο 4’, όμως η ομάδα των Πολεμιδιών ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με γκολ των Σασί (79’) και Ρομό (88΄). Με αυτή τη νίκη η Καρμιώτισσα έφτασε τους πέντε βαθμούς, ενώ στους μηδέν έμεινε η Ε.Ν.Π.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, αφού μέχρι να συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα καταγράφηκαν δύο τελικές! Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στην Ε.Ν.Π., όταν στο 1’ ο Μαρκόφκσι, μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο δεύτερο λεπτό του αγώνα η Καρμιώτισσα απάντησε στις ευκαιρίες με άστοχο σουτ του Χατζηβασίλη εντός περιοχής.

Στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαρκόφκσι μπήκε στη περιοχή και μετά από μαρκάρισμα του Πέρεθ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Φελίπε.

Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, ενώ η Ένωση ήταν η ομάδα που κράταγε περισσότερο μπάλα. Μάλιστα η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 20’ όταν ο Φελίπε έκανε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Παρόλα αυτά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε δίπλα από την εστία του Κυριακίδη. Επίσης στο 33' ο Φαν Άνχολτ έγινε αναγκαστική αλλαγή αφού τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει, στη θέση του πέρασε ο Μουλαζίμης.

Στη συνέχεια η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, κυρίως με μπαλιές του Μόμο Σάσι από τα αριστερά. Οι σέντρες του Τυνήσιου ποδοσφαιριστή πέρασαν ανεκμετάλλευτες από τους Ρόμο και Χατζηβασίλη, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Άξιο αναφοράς ότι στην ανάπαυλα οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης άλλαξαν τη στολή τους, λόγω του ότι η Καρμιώτισσα φόραγε μαύρα και η Ε.Ν.Π. μπλε σκούρο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι φόρεσαν τη βυσσινή στολή τους.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Καρμιώτισσα συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι κρατούσανε περισσότερο μπάλα και έψαχναν κενούς διαδρόμους για να φέρουν το ματς στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις και μάλιστα ήταν εκείνοι που έχασαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μπαλοτέλι στο 57’ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κυριακίδη, όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας αντέδρασε σωστά. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ του Ίσμαελ Σασί που πέρασε δίπλα από την εστία του Γκατσέφκσι.

Η Ένωση αμυνόταν πολύ καλά και μέχρι το 79’ δεν είχε επιτρέψει στον αντίπαλο της να εκδηλώσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι όμως, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα μετά από στημένη φάση. Στο 79΄ο Χατζηβασίλης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Ίσμαελ Σασί πήρε τη κεφαλιά εντός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα. Την ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε στο 88’ ο Ρομό με κεφαλιά εντός περιοχής. Τη σέντρα στο γκολ την έκανε ο Καπαρτής από τα αριστερά. Μετά το δεύτερο γκολ που σημείωσε η Καρμιώτισσα θα μπορούσε να βάλει και τρίτο, αφού έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Καπαρτή και Ρόμο κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων.

Οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν άστοχοι και το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.