Ήρωας Νικολάου με σούπερ ανατροπή στο 90’ + 3!

Η Νέα Σαλαμίνα με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-1 του Ερμή...

Δραματικό ματς διεξήχθη στο «Αμμόχωστος» εκεί όπου η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κέρδισε με ανατροπή (δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα) τον Ερμή με 2-1. Οι «φτεροπόδαροι» άνοιξαν το σκορ με τον Κύπρου στο 38', αλλά οι ερυθρόλευκοι στην επανάληψη που αλλιώς άρχισε και... αλλιώς τελείωσε, έφεραν τα κάτω-πάνω και με αυτογκόλ του Σιντιμπέ (82') και ωραίο γκολ του Νικολάου (90' + 3) πήραν ένα σπουδαίας σημασίας... τρίποντο!

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε σε τρεις συνεχόμενες νίκες καθώς προηγήθηκαν αυτές απέναντι σε ΕΝΠ και Δόξα και μπήκε σε τροχιά... εξάδας, αφού είναι μεν 9η στη βαθμολογία, αλλά έπιασε την 7η Πάφος FC και την 8η Δόξα στους 21 βαθμούς, ενώ ο 6ος Ολυμπιακός έχει 24. Από την άλλη, ο Μαρίνος Σατσιάς είχε την πρώτη του νίκη από τότε που ανέλαβε στο τσεπάκι, αλλά του πήραν τη μπουκιά από το στόμα. Έφτασε στα δέκα ματς ο Ερμής και με τον Σατσιά στον πάγκο μετράει εφτά ισοπαλίες και τρεις ήττες (εννιά ματς πρωταθλήματος και ένα στο κύπελλο). Έτσι λοιπόν, οι ερυθρόμαυροι παραμένουν 10οι με 17 βαθμούς και κινδυνεύουν να πέσουν στην 11η θέση.

Με αρκετά μαρκαρίσματα και παιχνίδι κέντρου «συνδυάστηκαν» τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλά όσο πλησίαζε το ματς στο δεκάλεπτο, η ομάδα η οποία είχε τα ηνία και απείλησε σοβαρά σε κάποιες περιπτώσεις, ήταν ο Ερμής ο οποίος μέχρι το 18’ έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες με Κονέ (τρεις φορές) και Κύπρου. Φυσική εξέλιξη του αγώνα με βάση τον ρυθμό που είχε, ήταν να σκοράρουν οι τυπικά γηπεδούχοι και τα κατάφεραν στο 38’ με εν κινήσει λόμπα του Κύπρου στην περιοχή, έπειτα από βαθιά μπαλιά από το κέντρο. Μετά το γκολ δεν υπήρχε κάποια διαφοροποίηση στο σκορ και στις ουσιαστικές φάσεις του αγώνα, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανύπαρκτη σε θέμα απόδοσης, καταγράφοντας μονάχα μία ευκαιρία στο 30’.

Στην επανάληψη, μπήκαν μουδιασμένα οι δύο ομάδες. Έως το 70’ περίπου, ούτε οι μεν, ούτε οι δε ήταν απειλητικοί. Στο 72’ ο Ερμής έφτασε μία ανάσα από το 2-0, αλλά το δοκάρι στάθηκε αντίπαλος των «φτεροπόδαρων» σε σουτ του Λέμος, ενώ στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι του Σάββα Δαμιανού, εκεί που ανέβασαν στροφές έφθασαν και στην ισοφάριση στο 82’. Πως; Μετά από μπαλιά του Νικολάου από μακριά, ο Ντανίλο μπήκε στη φάση για κεφαλιά, αλλά δεν τα κατάφερε και στην πορεία της η μπάλα κόντραρε στον Σιντιμπέ και κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και έσωσαν την… παρτίδα έστω και με αυτογκόλ.

Το παιχνίδι ωστόσο, επεφύλασσε… δράμα για τον Ερμή και happy end για τη Νέα Σαλαμίνα, αφού ο νεαρός Νικολάου με ωραία ντρίπλα στον Γαβριήλ και έξυπνο σουτ από πλάγια στην περιοχή (εξωτερικό φάλτσο) νίκησε τον Καϊκέ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και χάρισε τη νίκη με 2-1 στην ομάδα του στο 90’ + 3.

Δείτε εδώ λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ερμής Αραδίππου (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Μέιρα, Ντίας, Γαβριήλ, Ρουσιάς, Χολτ, Κυριακίδης (86' Παντελή), Σιντιμπέ, Κύπρου (79' Φόλπρεχτ), Κονέ (45' Λέμος).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (71' Βαρέλα), Χριστοφόρου, Καμισοκό (89' Ανδρέου), Λοράν (46' Νικολάου), Κονφέ, Οσέι (90' + 4 Παύλου), Σανκό (46' Ντουβεντρού), Τσουκαλάς, Βάγκνερ, Ντανίλο.

Σκόρερ: 38' Κύπρου / 82' Σιντιμπέ (αυτ.), 90' + 2 Νικολάου.

Κίτρινες: 36' Κονέ, 71' Κυριακίδης, 76' Ρουσιάς / 56' Ντανίλο, 82' Ντουβεντρού.