Πεντάρα σαν... déjà vu (vid)

Η Ένωση «ξέσπασε» για δεύτερη φορά φετός πάνω στον Ακρίτα επικρατώντας με 5-1

Νίκησε μετά απο πολύ καιρό η ΕΝΠ και μάλιστα με εντυπωσιακή νίκη. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά νίκησε με 5-1 τον Ακρίτα και ανέβηκε στους 28 βαθμούς και στην 7η θέση του β γκρουπ.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ πιο δυνατά και να θέλουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 3ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φερνάντες να κάνει το σουτ και να νικάει τον Πεντρέου.

Το γρήγορο γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ και ένα λεπτό αργότερα πλησίασαν στο δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Κατσιάρη κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασιάσαν τα γκολ τους με τον Βουτσένοβιτς να νικάει τον τερματοφύλακα του Ακρίτα με ωραία κεφαλιά. Στο 35ο λεπτό του αγώνα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον Πεντρέου και σημειώσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ και τρίτο της ομάδας του.

Η Ένωση δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 39ο λεπτό ο Κατσιάρης σημειώσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του με σουτ μέσα απο την περιοχή.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Ένωση να κάνει ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος και να προηγείται με 4-0.

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ακρίτας μπήκε καλύτερα και έψαξε το γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στην πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος, ο Κλεμέντε με κεφαλιά μετά απο εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Παναγιώτου και μειώσε για την ομάδα του.

Η Ένωση δεν επηρεάστηκε απο το γκολ και έψαξε και άλλα γκολ. Στο 56ο λεπτό ο Ντα Σίλβα έπιασε εντυπωσιακό σουτ αλλά ο Πεντρέου απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 63ο λεπτό όμως ο Φερνάντες μέσα απο τη περιοχή έκανε το σουτ και νίκησε τον Πεντρέου και σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο ρυθμός μετά το πέμπτο γκολ των «βυσσινί» έπεσε αρκετά και έτσι χάθηκαν και οι καλές φάσεις. Ένα λεπτό πριν το ενενηντάλεπτο ο Αμπντουσαλάμοφ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διάστημα δύο λεπτών και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ΕΝΠ να πανηγυρίζει δεύτερη φορά νίκη πάνω στον Ακρίτα με πέντε γκολ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΠ : Παναγιώτου, Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί

Ακρίτας : Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο

Σκόρερ: 3′ Φερνάντες, 21′, 35′ Βουτσένοβιτς, 39′ Κατσιάρης, 63′ Φερνάντες / 50′ Κλεμέντε

Κίτρινες: -/ Άμπραχαμ

Αποβολές: -/ Αμπντουσαλάμοφ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Αθανασίου Κυριάκος