«Σεφτέ» στο νέο σπίτι (vid)

Η Δόξα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο «Γλαύκος Κληρίδης» κερδίζοντας τον Ακρίτα με 2-0

Νίκη ψυχολογίας αλλά και ανάσας για την Δόξα που επικράτησε του Ακρίτα με 2-0. Η ομάδα της Κατωκοπιάς με γκολ του Καραμανώλη και του Σαντίκ στο πρώτο ημίχρονο πήρε τρεις σημαντικότατους βαθμούς ενόψει συνέχειας. Απο την άλλη ο Ακρίτας παράμεινε στη πρότελευταια θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας εφτά βαθμούς.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τον Ακρίτα να μπαίνει με περισσότερη διάθεση να απειλήσει απο τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη φάση όμως ήρθε απο μεριάς Δόξας με τον Σαντίκ μετά απο ωραία πάσα απο τον Ασαμόα να σουτάρει αλλά ο Μπεντρέου απέκρουσε σε κόρνερ. Η Δόξα όσο κυλούσε ο χρόνος άρχισε να παίρνει μέτρα αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την άμυνα του Ακρίτα. Παρ' όλα αυτ'α στο 31'ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Καραμανώλη να σουτάρει μέσα απο την περιοχή και να νικάει τον Μπεντρέου. Η ομάδα του Ακρίτα προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε ποτέ να μπεί με αξιώσεις στην άμυνα της Δόξας. Μετά το γκολ η ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων ανέβηκε και προσπάθησε να σημειώσει και άλλο γκολ. Μπορεί στο 41ο λεπτό ο Ασαμόα να μην κατάφερε να νικήσει τον Μπεντρέου αλλά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Σαντίκ μετά απο ωραία ενέργεια μέσα απο την περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα του Ακρίτα και έγραψε το 2-0.

Β Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Ακρίτα να προσπαθεί να αντιδράσει και να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 58ο λεπτό με τον Βαράντα να σουτάρει αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε. Η Δόξα οπισθοχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να διαφυλάξει το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και ο Ακρίτας να προσπαθεί να επιτεθεί χωρίς να γίνεται ιδιαιτέρως απειλητικός. Έτσι το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις και φάσεις με την Δόξα να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει συνέχειας.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Κέρλα, Τιντζανί, Ιωσηφίδης, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλάχι, Βαγέχο

Ακρίτας: Πρεντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φαουριέλ, Σέχιτς, Βαράντα, Ραμίρες, Καραγιάννης.

Σκόρερ: 31' Καραμανώλης,45+1 Σαντίκ/-

Kίτρινες: 61΄΄' Κοβάσεβιτς,Αντενόν, 87΄'Αμπτουλαχίνι/ 86' Τζεμίλι