Φινάλε με νίκη για τη Δόξα

Η αυλαία της σεζόν έπεσε με νίκη της ομάδας της Κατωκοπιάς επί της ΕΝΠ

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και λιγοστές φάσεις, η Δόξα επικράτησε με 1-0 σε βάρος της ΕΝΠ στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Το πρώτο γκολ στην καριέρα του Μάριου Φασουλιώτη ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Με μία και δύο τελικές αντιστοίχως, σίγουρα δεν είναι για να απορεί κανείς για το 0-0 που σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο σε όλη τη διάρκεια του ισορροπημένου πρώτου 45λεπτου και οι αξιόλογες επιθετικές ενέργειες των δύο ομάδων ήταν λιγοστές, πράγμα που αποτυπώνεται με τον πιο αντιπροσωπευτικό τρόπο στον αριθμό των τελικών. Καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους ένα εντός περιοχής σουτ του Μάριου Φασουλιώτη που απέκρουσε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Πέτρου, ενώ για τους «βυσσινί» ξεχώρισε το απευθείας φάουλ του Λουσέρο που πέταξε σε κόρνερ ο Παρασκευά.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Το δεύτερο μέρος πάντως ξεκίνησε με καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, πρώτα για την ΕΝΠ με εκτός περιοχής σουτ του Ντένιγκ που έφυγε λίγο έξω στο 48’ και στη συνέχεια για τη Δόξα με κεφαλιά του Σαντίκ που απέκρουσε ο Πέτρου στο 52’.

Τελικά το σκορ άνοιξε στο 58’, όταν ο Φασουλιώτης πήγε πρώτης στο «ριμπάουντ» μετά το πλασέ του Σαντίκ που σταμάτησε στο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Παρότι το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ αρχικά, με την επανεξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχε οτιδήποτε το μεμπτό και το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Ο ρυθμός έπεφτε όσο περνούσε ο χρόνος, πολλές μεγάλες φάσεις δεν καταγράφηκαν μπροστά στις δύο εστίες κι έτσι το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.