«Διπλό» στην Περιστερώνα… με φόρα απ’ το κύπελλο! (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τη Δόξα με 1-0 και παραμένει στο μείον τέσσερα από την εξάδα

Συνεχίζει να ονειρεύεται εξάδα η Νέα Σαλαμίνα μετά τη νίκη της επί της Δόξας στο «Κατωκοπιά Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης» με 0-1 χάρις στο γκολ του Σεργίου. Η Δόξα μετά τη νέα ήττα της παραμένει στην πρότελευταια θέση κάτι που κάνει το έργο της ακόμη πιο δύσκολο.

A Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους χωρίς να το καταφέρνει καμία μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη φάση της αναμέτρησης ήταν για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεκαράι να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Σισκόφσκι να απεκρούει εύκολα. Το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο αργό ρυθμό με τις δύο ομάδες να κάνουν εύκολα λάθη με αποτέλεσμα οι προυποθέσεις για καλές στιγμές ήταν ελάχιστες. Επιπλέον δεν βοήθησε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ο βαρύς αγωνιστικός χώρος. Η τελευταία καλή στιγμής του πρώτου μέρους ήταν και πάλι για τους «ερυθρόλευκους» με τον Ντορεκαράι να πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.
Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας να μπαίνουν αρκετά δυνατά. Στο 48ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να σκοράρουν με τη πρώτη τους φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσίκο έκανε το σουτ με τον Σισκόφσκι να αποκρούει ασταθές και την μπάλα να πηγαίνει στον Σεργίου που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας μετά το γκολ που δέχθηκαν έδειξαν επηρεασμένοι και δεν κατάφεραν να μπουν με αξιώσεις στη περιοχή των αντιπάλων τους. Στο 59ο λεπτό ήταν και πάλι σειρά των «φιλοξενούμενων» να απειλήσουν αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ του Ντορεκαράι πέρασε ψηλά απο τα δοκάρια. Εφτά λεπτά μετά μετά απο κόρνερ του Τιάγκο και κεφαλιά του Κατσικά η μπάλα πέρασε ελάχιστα απο το οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Η Δόξα άρχιζε να αυξάνει τη πίεση της και στο 83ο λεπτό μετά το σουτ του Βαγιέχο η μπάλα πέρασε δίπλα απο τα δοκάρια του Μελισσά. Ένα λεπτό μετά ο Ασάντε έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας μπλόκαρε σταθερά. Στο 86ο λεπτό λίγο έλειψε η Νέα Σαλαμίνα να «καθαρίσει» το παιχνίδι αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Φλοριάν. Η τελευταία και μεγαλύτερη ευκαιρία της Δόξας ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Τινζανί να πιάνει το σουτ και να αναγκάζει τον Μελισσά να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Νέα Σαλαμίνα να παίρνει μια επαγγελματική νίκη και να συνεχίζει να ονειρεύεται εξάδα. Απο την άλλη η Δόξα παραμένει στην πρότελευταια θέση του βαθμολογικού πίνακα καθώς συνεχίζει να μην παίρνει θετικά αποτελέσματα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Καρλίτος, Φράγκος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ

Σκόρερ: -/ 48' Σεργίου

Κίτρινες: Μέσκα, Τραιτσέφσκι, Σαντίκ/Μποτεάκ