Κάνει θρίλερ τη μάχη της παραμονής… το ΑΠΟΕΛ

Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν εκτός έδρας την Δόξα με 2-1

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο Μακάρειο για την 11η αγωνιστική του δευτέρου γκρουπ, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Δόξα με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους «γαλαζοκίτρινους» με αυτογκόλ ο Γκολομπάρτ (56’), ενώ το 2-0 έγινε από τον Ανουάρ (77’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαντικ (82’), ο οποίος μείωσε και αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδα του, για να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Δόξα μπαίνει για τα καλά σε περιπέτειες, όσον αφορά τη παραμονή της, αφού με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για τη λήξη του πρωταθλήματος, βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη πέμπτη του ομίλου, Νέα Σαλαμίνα. Στη δεύτερη θέση του γκρουπ συνεχίζει να βρίσκεται το ΑΠΟΕΛ, το οποίο έφτασε τους 53 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερη ήταν η Δόξα στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν πιο επικίνδυνη, ενώ είχε και τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Την ανούσια κατοχή της μπάλας είχε το ΑΠΟΕΛ, το οποίο δεν δημιούργησε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στον Σισκόφσκι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία μόλις στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, όταν ο Καλό σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο. Ο Ασαμόα ακολούθησε τη φάση και εντός της μικρής περιοχής, με τον Νιγηριανό νικημένο, έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια ακολούθησαν άστοχα σουτ των Ασαμόα, Κίκας και Καλό, όπως και ένα αδύναμο σουτ του Κίκας εντός περιοχής, το οποίο όμως ο Ουζόχο μπλόκαρε με ευκολία.

Το μόνο που κατάφερε το ΑΠΟΕΛ, ήταν να απειλήσει με ένα άστοχο σουτ του Λουντέμο και μια αδύναμη κεφαλιά του Σάντος, αλλά ο Σισκόφσκι πήρε με ευκολία τη μπάλα.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, που ήταν πιο επιθετικό και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56’, με αυτογκόλ του Γκολομπάρτ. Ο Ζαμπάλα σούταρε εντός περιοχής, ο Ισπανός βρήκε τη μπάλα και άθελα του την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

Άμεση ήταν η απάντηση της Δόξας, που στο 60’ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αφού ο Κίκας με μια σέντρα-σουτ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Ακολούθως, οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν περισσότερο μπάλα και συνέχισαν να είναι πιο απειλητικοί από τον αντίπαλο τους.

Η επόμενη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 67’, όταν ο Κούτσακος σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Σισκόφσκι μπλόκαρε.

Δέκα λεπτά αργότερα, τα πράγματα ήταν διαφορετικά για τον κίπερ της Δόξας, που δεν μπόρεσε να αποκρούσει στο σουτ που έκανε ο Ανουάρ εντός περιοχής. Ο Μαροκινός πήρε από τον Ντε Βινσέντι.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Δόξα, ήταν να μειώσει στο σκορ με γκολ του Σαντίκ στο 83’. Ο Φινλανδός σκόραρε με το κεφάλι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Σαντίκ, Χριστοφή, Καλό (58' Ολιβέιρα), Ασαμόα (58' Λ. Κάρλος), Τραϊτσέφκσι, Γκολομπάρτ, Άδωνη (70' Μπιλάλ), Κίκας.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους (58' Μερκής), Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης (54' Γεωργίου (88' Βρόντης), Ζαχίντ (46' Ενσούε), Κλωναρίδης, Ζαμπάλα, Κούτσακος (78' Γουίλερ).

Σκόρερ: 82' Σαντίκ / 56' Γκολομπάρτ (αυτ.). 76' Ανουάρ.

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.