«Τρέλα»… Μαγιαμπέλα, ζωντανός στη βροχερή Πολωνία! (vid)

Με «ζωγραφιά», ο Νοτιοαφρικανός διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 88' και αναπτέρωσε τις ελπίδες του Άρη για πρόκριση!

Έχασε (2-1) από την Ρακόφ, αλλά παραμένει «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης ο Άρης. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι «πλήρωσε» τα αμυντικά της λάθη ωστόσο με ένα υπέροχο γκολ στα τελευταία λεπτά ο Μαγιαμπέλα «έσωσε» την παρτίδα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κοτσιέργκιν 07’, Πιάτσεκ 63’ και Μαγιαμπέλα 88’.

Α’ ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πιέζουν από ψηλά και να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να κάνει παιχνίδι από πίσω.

Μόλις στην πρώτη της αξιόλογη φάση στο ματς η Ρακόφ άνοιξε το σκορ στο 7’. Μετά από ολέθριο λάθος του Γιαγκό, ο Τουντόρ έκλεψε την μπάλα, έκανε την παράλληλη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κοτσιέργκιν εύκολα έγραψε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Άρης έβγαλε αντίδραση και «άγγιξε» την ισοφάριση στο 22’! Ο Μπαμπίκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μπένγκτσον να κάνει το γυριστό σε πρώτο χρόνο και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει περεταίρω την εστία του Κοβάσεβιτς.

Η τελευταία φάση το Α’ μέρος άνηκε στους Πολωνούς με το μακρινό σουτ του Ρατσόβιταν να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βανά.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ρακόφ να προηγείται με 1-0.

Β’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη η Πολωνική ομάδα που στο 53’ έχασε μεγάλη φάση για να διπλασιάσει το προβάδισμα της. Ο Βανά έσωσε εξ’ επαφής το σουτ του Παπανικολάου από το σημείο του πέναλτι κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Δέκα λεπτά μετά όμως η Κροάτης ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Ρακόφ για παράβαση του Γιαγκό πάνω στον Τσελούσκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιάτσεκ ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 2-0.

Ακολούθως η ομάδα της Λεμεσού πίεσε για να μειώσει στο σκορ με την Πολωνική ομάδα ταυτόχρονα να κλείνεται στο δικό της μισό για να κρατήσει το προβάδισμα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ρακόφ θα έπαιρνε μια σημαντική νίκη… ο Μαγιαμπέλα με γκολ «ζωγραφιά» μείωσε στο σκορ στο 88ο λεπτό! Ο Νοτιοαφρικανός σύγκλινε από τα δεξιά και με ένα υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κοβάσεβιτς για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Έτσι ο Άρης παρέμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης και καλείται από εδώ και πέρα στη ρεβάνς… να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ρακόφ (Νταβίντ Σβάργκα): Κοβάσεβιτς, Ρατσόβιταν, Άρσενιτς, Σβάρνας, Τουντόρ, Μπερκγκρέν (85' Λέδερμαν), Παπανικολάου, Κάρλος. Τσέμπουλα (85' Κίτελ), Κοτσιέργκιν (73' Σορέσκου ), Πιάτσεκ (73' Ζβολίντσκι).

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον (70' Μουσούντα), Μποακί, Στρούσκι, Σόκε (46' Νίκολιτς), Μπένγκτσον (76' Μοντνόρ), Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα (64' Στεπίνσκι).

Σκόρερ: 07' Κοτσιέργκιν, 63' Πιάτσεκ / 88' Μαγιαμπέλα

Κίτρινες: 39' Παπανικολάου / 33' Σόκε

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Duje Strukan (Κροατία)