Υπέκυψε στον ρυθμό της Μπέτις

Ο Άρης φεύγει από την Ισπανία με ήττα (4-1) αλλά το κεφάλι ψηλά, αφού στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στην ανώτερη Μπέτις

Το πάλεψε ο Άρης αλλά η ανωτερότητα της Μπέτις δεν του άφησε περιθώρια για θετικό αποτέλεσμα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» ηττήθηκε με 4-1 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του ομίλου και στους τρεις βαθμούς.

Α' Μέρος

Όπως ήταν αναμενόμενο η Μπέτις κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Άρη.

Στο 6ο λεπτό ο Καρβάλιο έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή με τον Βανά Άλβες να διώχνει σε κόρνερ. Στο 8ο λεπτό και πάλι ο τερματοφύλακας της «ελαφράς ταξιαρχίας» φώναξε παρών καθώς απέκρουσε το δύσκολο σουτ του Ενρίκε σε κόρνερ.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 34ο λεπτό μετά απο ωραία συνεργασία. Ο Ελζαζούλι μετά από ωραία ενέργεια έδωσε στον Βινίσιους ο οποίος έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο Ιγκλέσιας με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά αλλά του έλειπε η τελική πάσα για να μπορέσει να απειλήσει.

Έτσι λοιπόν δεν άλλαξε τίποτα μέχρι και το σφύριγμα του δαιτητή για το τέλος του πρώτου μέρους με την Μπέτις να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 των πρωταθλητών μας.

Β' Μέρος

Ο Σπιλέφσκι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Μπέγκστον και Μουσούντα να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Μπρόρσον και Μοντνόρ αντίστοιχα.

Στο 50ο λεπτό ο Μπέγκστον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά μετά απο παρέμβαση του Var ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

Εφτά λεπτά αργότερα και πάλι η ομάδα του Σπιλέφσκι απείλησε. Ο Μπαμπίκα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω απο την εστία του Μπράβο.

Και εκεί που έμοιαζαν όλα ιδανικά για τον Άρη η Μπέτις βρήκε τρόπο να επιτεθεί και να βρει δίχτυα στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρουιμπάλ ο οποίος με σουτ νίκησε τον Βανά διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

Στο 75ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Γιαγκό και πέσιμο του Ίσκο στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φεκίρ αλλά ο Βανά απέκρουσε.

Ότι δεν κατάφερε ο Φεκίρ το πέτυχε ο Ρόκα στο 79ο λεπτό μετά απο κάθετη πάσα του πρώτου και συρτό σουτ του τελευταίου που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βανά.

Στο 85ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Μπέγκστον να αποφεύγει τον Μπράβο και να δίνει τη πάσα στον Κακόριν που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Παρ'ολα αυτά η Μπέτις δεν έμεινε εκεί καθώς κατάφερε να σκοράρει και τέταρτο γκολ. Ο Ελζαζουλί μέσω αντεπίθεσης μπήκε στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βανά.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τον Άρη να γνωρίζει την ήττα με 4-1 απο την Μπέτις και να παραμένει στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Μπέτις: Μπράβο, Ρουιμπάλ, Πετσέλα, Ρόκα, Αμπνέρ, Γκουαρδάδο, Καρβάλιο, Ελζαζούλι, Ρόδρι, Ενρίκε, Ιγκλέσιας.

Άρης: Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Γκομίς, Μπαμπίκα

Σκόρερ: 34'Ιγκλέσιας, 64' Ρουιμπάλ, 79' Ρόκα, 95' Ελζαζούλι/ 86' Κακόριν

Κίτρινες: -/ Στρούσκι