Όμιλος Άρη: Όλοι από τρεις βαθμούς!

Πρώτη νίκη και για τη Ρεάλ Μπέτις

Σεφτέ στους ευρωπαϊκούς ομίλους έκανε ο Άρης Λεμεσού, που επιβλήθηκε 2-1 της Ρέιντζερς εντός έδρας και έκανε παράλληλα βήμα πρόκρισης από το 3ο γκρουπ του Europa League. Στο 4ο, η Αταλάντα πήρε σπουδαίο διπλό, 2-1, εις βάρος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ιστορική νίκη για τον Άρη Λεμεσού, που λύγισε με 2-1 τη Ρέιντζερς εντός έδρας και πήρε τους πρώτους του βαθμού σε ευρωπαϊκό όμιλο. Οι πρωταθλητές Κύπρου αιφνιδίασαν τους «τζερς» με τον Μουκετού-Μουσουντά στο 9’, με τον Μπαμπίκα να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 59’. Οι Σκωτσέζοι έφτασαν στη μείωση του σκορ με τον Σιμά (70’) αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Την ίδια ώρα, η Μπέτις επικρατούσε επίσης 2-1, με τεράστια ανατροπή, της Σπάρτα Πράγας. Οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3’ με τον Μπιρμάντσεβιτς, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Ντιαό. Εντέλει, ο Ίσκο ολοκλήρωσε την ανατροπή των Σεβιγιάνων στο 79’.

Τα αποτελέσματα

Μπέτις-Σπάρτα Πράγας 2-1
(9’ Ντιαό, 79’ Ίσκο – 3’ Μπιρμάντσεβιτς)

Άρης Λεμεσού-Ρέιντζερς 2-1
(9’ Μουκετού-Μουσουντά, 59’ Μπαμπίκα - 70’ Σιμά)

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (26/10)
Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς (19:45)
Άρης Λεμεσού-Μπέτις (19:45)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Βήμα πρόκρισης από νωρίς έκανε η Αταλάντα, που επικράτησε 2-1 της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και έκανε έτσι το 2/2 στον όμιλο. Σκαλβίνι (33’) και Ρουτζέρι (43’) έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στους Μπεργκαμάσκι, που είδαν τους Πορτογάλους να μειώνουν στο 76’ με πέναλτι του Γκιόκερες αλλά να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω.

Στην Πολωνία, η Στουρμ Γκρατς επιβλήθηκε 1-0 της Ράκοφ του βασικού Γιάννη Παπανικολάου, με το γκολ του Μπέβινγκ στο 23ο λεπτό να κρίνει την αναμέτρηση.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Αταλάντα 1-2
(76’ πέν. Γκιόκερες - 33’ Σκαλβίνι, 43’ Ρουτζέρι)

Ράκοφ-Στουρμ Γκρατς 0-1
(23’ Μπέβινγκ)

Στουρμ Γκρατς-Αταλάντα (19:45)
Ράκοφ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας (19:45)

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση

Άρης: Σε βαθιά κρίση

Πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο οι περσινοί πρωταθλητές – Τελικός το επερχόμενο ματς με την ΑΕΚ