Ο Γκομίς «έσπασε» το μπλόκο της Νέας Σαλαμίνας (vid)

Με ανατροπή στο 89', ο Άρης κέρδισε την ομάδα της Αμμοχώστου με 2-1 στην έδρα του

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Άρης με δύο γκολ του Γκομίς κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νέας Σαλαμίνας και συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Με την καλυτερη δυνατή ψυχολογία πηγαίνει πλέον στο ματς της Πέμπτης με την Μπέτις η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Ά Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές να μπαίνουν αρκετά ορεξάτοι με στόχο να αιφνιδιάσουν τον Άρη.

Ο Άρης μετά το πρώτο δεκάλεπο ισσορόπησε το παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να ξεκλειδώσει την καλή αμυντική γραμμή των «ερυθρολεύκων».

Στο 11ο λεπτό ο Μελίσσας έκανε λάθος εκτίμηση αλλά για καλή του τύχη η κεφαλιά του Μουσούντα πέρασε έξω.

Η επόμενη τελική φάση στον αγώνα έγινε στο 27ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Μπένγκσον στον Μαγιαμπέλα αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα πήγε να κάνει τη «ζημιά». Μετά απο άστοχη έξοδο του Βανά Άλβες η μπάλα έφτασε στον Νάρσινγκ αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν ιδανικό με αποτέλεσμα η άμυνα του Άρη να διώξει.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδύτηρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο καθώς αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αρκετά απειλητικά.

Στο 54ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντορεγκαράι. Ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Άλβες που παρόλο που η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια. Ελέγχθηκε κιόλας η φάση αν πέρασε τη γραμμή η μπάλα και το γκολ ορθώς μέτρησε!

Ο Άρης στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Τα κατάφερε στο 67ο λεπτό με τον Γκομίς μετά απο γέμισμα που του έγινε απο δεξιά και τσίμπημα της μπάλας απο τον ποδοσφαιριστή του Άρη που έφερε το παιχνίδι στο 1-1.
Τρία λεπτά αργότερα ο Γκομίς λίγο έλειψε να φέρει «τούμπα» μόνος του το ματς. Βρέθηκε μόνος του σε κενό τέρμα αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά απο την εστία του Μελίσσα.

Οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας . Στο 75ο λεπτό ο Στρούσκι έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα απο την εστία τυο Μελίσσα. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και έπιασε τη κεφαλιά αναγκάζοντας τον Μελίσσα σε δύσκολη απέκρουση.

Στο 81ο λεπτό ο Καζού επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μελίσσα.

Στο 89ο λεπτό ήρθε η ολική ανατροπή απο τον Άρη με τον Γκομίς να φέρνει «τούμπα» το ματς. Μετά απο σέντρα του Καζού ο Γκομίς με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Μελισσά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλικο σφύριγμα του διαιτητή με τον Άρη να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη και να διατηρείται στην κορυφή.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Σόκε,  Νίκολιτς, Μπένγκτσον,Σαβό, Μαγιαμπέλα, Γκομίς

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι, Βίκτωρος, Ντιακιτέ

Σκόρερ: 68',90' Γκομίς/ 54' Ντορεγκαράι

Κίτρινες:  77′ Σόκε, 80′ Μοντνόρ, 84′ Στεπίνσκι / 32′ Καρλίτος, 60′ Μπεχαράνο, 86′ Χριστοδούλου, 89′ Τσελέα.