Champions… με το δεξί για back-to-back (vid)

Με δυο όμορφα γκολ ο Άρης έκανε νικηφόρο ποδαρικό στο πρωτάθλημα

Συνεχίζει απο εκεί που σταμάτησε την περσινή χρονιά η «ελαφρά ταξιαρχία» που νίκησε την ΑΕΚ με 2-0. Αφιλόξενο το «Αλφαμέγα» για την ΑΕΚ που ξεκινάει με ήττα το πρωτάθλημα.

Α Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του «Αλφαμέγα» με αρκετή διάθεση να επιτεθούν. Η πρώτη τελική στον αγώνα έγινε απο πλευράς της ΑΕΚ μετά απο λάθος του Μουσούντα ο Λόπες πήρε την μπάλα και έκανε το πλασέ αλλά είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του Βανά Άλβες.

Η αμυντική λειτουργία των ποδοσφαιριστών του Όλτρα ήταν αρκετά καλή στο πρώτο εικοσάλεπτο καθώς οι επιθετικοί του Άρη δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να γίνουν απειλητικοί.

Παρ΄όλα αυτά με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου ο Μοντνόρ με ωραία ατομική ενέργεια εντελώς αμαρκάριστος έκανε το σουτ και νίκησε τον Πίριτς ανοίγοντας το σκορ του αγώνα. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε καθώς δεν υπολόγισε σωστά τη μπάλα.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ και κυρίως απο δεξιά με τον Σάντσες αλλά δεν έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Άρη.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.

Β Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πανομοιότυπα με το πρώτο. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και με τους γρήγορους ποδοσφαιριστές του προσπάθησε να απειλήσει στα πρώτα λεπτά.

Η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους άνηκε όμως στην ΑΕΚ στο 53ο λεπτό με τον Γκιούρτσο απο δεξιά να κάνει το γύρισμα στον ανενόχλητο Πονς αλλά δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα.

Η ΑΕΚ όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν πιο απειλητική και στο 66ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Γκιούρτσο έκανε και πάλι το γύρισμα με τον Σολ να κάνει το σουτ και τον Βανά Άλβες να απεκρούει δύσκολα. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι στην αρχή της φάσης για χέρι του Καζού αλλά μετά απο έλεγχο του VAR o διαιτητής συνέχισε τον αγώνα.

Μετά τις αλλαγές του Σπιλέφσκι ο Άρης διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα στα επόμενα λεπτά. Όσο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έπαιρναν μέτρα, οι ποδοσφαιριστές της «ελαφράς ταξιαρχίας» βρήκαν αρκετούς χώρους και κυρίως με αντεπιθέσεις έψαχναν ένα δεύτερο γκολ.

Στο 88ο λεπτό μετά απο υποδειγματική αντεπίθεση οι ποδοσφαιριστές του Άρη συνεργάστηκαν υπέροχα και με τελικό αποδέκτη τον Σπόλιαριτς που έκανε το πλασέ και νίκησε τον Πίριτς «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Λίγο έλειψε να σημειώσει και τρίτο γκολ ο Άρης με τον Στρούσκι στο 83ο λεπτό να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του Πίριτς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Άρη να κάνει νικηφόρο ποδαρικό στο πρωτάθλημα και την ΑΕΚ να προβληματίζει και πάλι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Σπιλέφσκι):  Άλβες, Μουσούντα, Μπέγκτσον, Μπράουν, Στεπίνσκι, Σανέ, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Σόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

ΑΕΚ (Όλτρα) : Πίριτς, Σάντσες, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς, Λέδες, Καπτούμ, Γκάμα, Λόπες, Γκιούρσκο

Σκόρερ: Μοντνόρ 30',Σπόλιαριτς 88'/-

Κίτρινες: Ουρόσεβιτς/ Γκάμα