Ένα… δύο… τρία… κορυφή (vid)

Μπέγκστον και Γκομίς οδήγησαν τον Άρη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Νικηφόρα έφυγε απ’ την Πάφο και την έδρα του Ακρίτα ο Άρης ο οποίος επικράτησε με 0-3 πιάνοντας κορυφή για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. MVP της αναμέτρησης ο Μπέγκστον ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Γκομίς ανέβασε στο 79’ το δείχτη του σκορ στο 0-3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Χωρίς καλό ρυθμό και με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου ξεκίνησε ο αγώνας. Ο Σπιλέφσκι απ’ τα πρώτα λεπτά ζητούσε πίεση από ψηλά, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται όμως για τον Ακρίτα. Συγκεκριμένα στο 9’ της αναμέτρησης ο Ραμίρες κέρδισε τη μπάλα στην περιοχή του Άρη έκανε το σουτ, όμως ο Μπρόρσον έβαλε το πόδι του για να διώξει σε κόρνερ. Η ευκαιρία του Ακρίτα λειτούργησε σαν καμπανάκι στον Άρη και η απάντηση ήρθε δυο λεπτά αργότερα με τέρμα. Ο Κακόριν με ωραία ντρίμπλα απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο στην περιοχή, με τον Μπέγκστον να μπαίνει στη φάση και με ωραίο σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ακρίτα.

Κι ενώ θα περίμενες πως με το τέρμα του Άρη το παιχνίδι θα αποκτούσε καλύτερο ρυθμό, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Επί αυτού ο Σπιλέφσκι συνέχισε να δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του για πίεση ψηλά, ενώ ο Μπαντία ζήτησε απ’ τους παίκτες ψάξουν τους κενούς χώρους.

Στο 21’ και στο 30’ ο Σέχιτς επιχείρησε μπαλιές στην περιοχή του Άρη, όμως τη μια ο Βάνα Άλβες και την άλλη ο Μπρόρσον καθάρισαν τις φάσεις. Μάλιστα στο 33’ ο Άρης ανέβασε το δείχτη του σκορ στο 0-2, καθώς ο Γκομίς έδωσε πολύ ωραία πάσα προς τον Μπέγκστον ο οποίος με ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής νίκησε τον Περντρέου για δεύτερη φορά στη σημερινή αναμέτρηση.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ακρίτας έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει κι είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Άρη ακούμπησε κι ένα τρίτο τέρμα όταν στο 40’ ο Μπαμπίκα κέρδισε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και με την ταχύτητα του έφθασε σε τετ α τετ όμως ο Περντρέου βγήκε νικητής στην μονομαχία. Αυτή ήταν κι η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Άρη να αποκτά ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη.

Β’ ημίχρονο

Με περισσότερη διάθεση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ακρίτας ο οποίος έψαχνε ένα τέρμα για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 52’ και το 53’ πέρασαν ανεκμετάλλευτα δυο κόρνερ για τον Ακρίτα, ενώ στο 55’ ένα σουτ του Μπαλταζάρ ανάγκασε τον Βάνα Άλβες να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Ακρίτα στο δεύτερο ημίχρονο, με το πέρασμα του χρόνου ο ρυθμός έπεφτε κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές φάσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 79’ όταν ο Άρης πέτυχε το 3ο του τέρμα στη βραδιά. Συγκεκριμένα ο Γκομίς έφυγε από αριστερά πάτησε περιοχή, κι αφού ντρίμπλαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα.

Η μοναδική φάση που καταγράφηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν για τον Ακρίτα, όταν μετά από προβολή του Μπαλταζάρ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βάνα Άλβες από κοντά.

Κάπως έτσι η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έφθασε στη νίκη και τους τρεις βαθμούς, πιάνοντας για πρώτη φορά στη φετινή χρονιά την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ακρίτας (Μπαντία): Περντρέου, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο (92' Βάσου), Δημοσθένους, Μπερνάρντι, Σέχιτς, Βαράντα (45' Ελ Τζεμιλί), Ραμίρες (69' Πικής), Καραγιάννης (45' Φοριέλ), Αραούχο (69' Αμπντουσαλάμοφ)

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακιέ, Μπένγκτσον (56' Μαγιαμπέλα), Μόργκαν (45' Στρούσκι), Γκομίς, Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε (67' Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (67' Τζαβέ), Κακόριν (45' Σικόρσκι)