Λυσσ-Άρης για πρωτάθλημα (vid)

Η παρέα του Κακόριν «τρέχει» ολοταχώς για πρωτάθλημα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη για τον Άρη με 2-1 κόντρα στην Πάφο μέσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» για την 6η αγωνιστική των πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Με τα γκολ των Γκομίς στο 61’ και Κακόριν στο 85’ η «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο που την ανέβασε στους 67 βαθμούς στην 1η θέση της βαθμολογίας. Η Πάφος μπορεί να κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69’ με τον Ζάιρο, όμως στη συνέχεια δέχθηκε δεύτερο γκολ και έφυγε με άδεια χέρια από την Λεμεσό, παραμένοντας στους 58 βαθμούς στην 4η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά ο Άρης μπήκε δυνατά και προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, πιέζοντας ψηλά την Πάφο.

Στο 9ο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προσπάθησε να απειλήσει με τον Γιαγκό που προωθήθηκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βάνα έπεσε και μάζεψε.

Ο Άρης μπορεί να κυκλοφορούσε την μπάλα, όμως η Πάφος στο 16’ κατάφερε να βρει τεράστια ευκαιρία με τον Ικόκο να μπαίνει στην περιοχή απέναντι από τον Βάνα από πλάγια, έκανε το πλασέ, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων είπε «όχι».

Από εκεί και πέρα ο Άρης συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ίβουσιτς, με την Πάφο να αμύνεται καλά και να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 29’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο μετά από αντεπίθεση με τον Ικόκο, γύρισε στον Βαλακάρι, ο οποίος σε θέση βολής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Τρία λεπτά μετά η Πάφος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία μετά από κόρνερ, ο Κβίντα έπιασε το πλασέ, ο Βάνα δεν απέκρουσε όπως έπρεπε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η Πάφος συνέχισε να ανεβαίνει και να πατά καλύτερα μέσα στο γήπεδο, γυροφέρνοντας έξω από την μεγάλη περιοχή του Βάνα, ψάχνοντας το γκολ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν καλά, προσπαθώντας να φτιάξουν ευκαιρίες και να απειλήσουν.

Στο 49’ η Πάφος απείλησε με παράλληλο γύρισμα του Βαλακάρι εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Γιαγκό και διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, τίποτα από ρεφ και VAR.

Δύο λεπτά μετά ο Κακόριν έκανε το σουτ, όμως ο Ίβουσιτς έπεσε και μάζεψε την μπάλα, κρατόντας το 0-0, ενώ δύο λεπτά μετά έχασε ευκαιρία η Πάφος, μετά από κόρνερ ο Κβίντα έπιασε την κεφαλιά, όμως την έστειλε άουτ.

Στη συνέχεια ο Άρης ανέβηκε λίγο περισσότερο και κατάφερε στο 61’ να φτάσει στο γκολ με τον Γκομίς εκτός περιοχής να κάνει το σουτ και να νικά τον Ίβουσιτς για το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Η Πάφος κατάφερε να βγάλει άμεση αντίδραση και να ισοφαρίσει στο 69’ μετά από μακρινή μπαλιά του Κβίντα, ο Ζάιρο πέρασε τον Βάνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετέπειτα ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει και έχασε ευκαιρία μετά από ώρα και συγκεκριμένα στο 83’ με τον Στεπίνσκι να πιάνει την κεφαλιά και τον Ίβουσιτς να μαζεύει.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και δύο λεπτά μετά κατάφερε να φτάσει στο γκολ, με τον Κακόριν εντός περιοχής από πλάγια να κάνει το σουτ για να γράψει το 2-1 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Πάφος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως ο Άρης στάθηκε αρκετά καλά στο αμυντικό κομμάτι και κράτησε το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος, παίρνοντας τεράστια νίκη.