«Σκόρπισε» τη συμπολίτιδα… στους τέσσερις ανέμους (vid)

Ο Άρης «καθάρισε» (4-0) απ’ το ημίωρο την ΑΕΛ και μπαίνει στα πλέι-οφ όντας στο μείον τρία απ’ την κορυφή

Καταιγιστικός Άρης, ο οποίος σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την ΑΕΛ, επικρατώντας της με 4-0, πετυχαίνοντας τα τρία γκολ στα πρώτα εννέα λεπτά του αγώνα με τους Κακόριν (2) και Καζού, ενώ στο 31ο λεπτό έκανε το 4-0 ο Γκομίς. Η ομάδα του Γαρπόζη δεν στάθηκε όπως έπρεπε, έχοντας άσχημη εμφάνιση και για αυτό δέχτηκε την ήττα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΛ τελείωσε το ματς με δέκα λόγω απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μαρς. Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στους 56 βαθμούς στην 2η θέση, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 30 βαθμούς και στην 9η θέση, συνεχίζοντας στο β’ γκρουπ στα πλέι οφ.

Α’ Ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσε, καθώς μόλις στα 13 δευτερόλεπτα κατάφερε να κάνει το 1-0. Έγινε λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κοκόριν έκλεψε, έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του Ολιβέιρα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η «Ελαφρά Ταξιαρχία» φρόντισε να θέσει ακόμη πιο γερές βάσεις για τη νίκη, καθώς κατάφερε μέχρι το 10ο λεπτό να σκοράρει άλλα δύο γκολ. Στο 6’ ο Κοκόριν με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0, ενώ στο 9ο λεπτό μετά από γύρισμα από τα δεξιά του Σεμέδο, ο Καζού με πλασέ έκανε το 3-0.

Μετέπειτα η ΑΕΛ έχασε καλή ευκαιρία με σουτ του Ανδρέου, όμως έφυγε έξω, με τον Άρη να απαντά αυτός με δύο σουτ του Μπράουν στο 19’ και στο 24’, όμως δεν είχαν αποτέλεσμα, καθώς το ένα έφυγε έξω και το άλλο το απέκρουσε ο Ολιβέιρα.

Ο Άρης στο 31’ πέτυχε και τέταρτο γκολ, τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση νίκη, μετά από σουτ του Μοντνόρ, ο Ολιβέιρα απέκρουσε ασταθώς, ο Γκομίς από κοντά με πλασέ έκανε το 4-0.

Στη συνέχει ο Άρης είχε συνεχώς την κατοχή, έλεγχε πλήρως το ματς, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει την εστία. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 4-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης και πάλι ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, παρόλο που τα πάντα είχαν κριθεί.

Στο 49’ και στο 51’ χάθηκαν καλές ευκαιρίες για την ομάδα του Σπιλέφσκι με τον Σεμέδο πρώτα να κάνει το σουτ, η μπάλα έξω και μετά ο Γκομίς απέναντι από τον Ολιβέιρα, δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ της ΑΕΛ.

Ο Άρης έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει, ενώ ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε αρκετά.

Στο 81’ σημειώθηκε μια άσχημη εξέλιξη στο ματς, με τον Μαρς να κάνει δυνατό φάουλ στον Μπράουν, ως αποτέλεσμα να δεχθεί απευθείας κόκκινη κάρτα, όμως δεν θα απουσιάσει στο ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα, καθώς ήταν ορισμένος από πριν ο αγώνας.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 4-0 και να πηγαίνει στα πλέι οφ με την καλύτερη ψυχολογία.