«Οδοστρωτήρας» η Αλκμαάρ, παρέσυρε και τον Άγιαξ

Η αντίπαλος του Απόλλωνα υποχρέωσε τον «Αίαντα» στην πρώτη του ήττα

Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε η Αλκμαάρ που σταμάτησε την προέλαση του Άγιαξ στο φετινό πρωτάθλημα.

Η επόμενη αντίπαλος του Απόλλωνα για την φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, νίκησε 2-1 με ολική ανατροπή τον «Αίαντα» και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο φετινό Ολλανδικό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 12’ όταν ο Τέιλορ έβγαλε ασίστ-μισό γκολ στον Κούντους για το 1-0. Η Άλκμααρ, ωστόσο, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος, καθώς ισοφάρισε στο 40' με σουτ του Ντε Βιτ και έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτ του Όντγκααρντ, από ασίστ του Παντελή Χατζηδιάκου.

Με την νίκη τους οι γηπεδούχοι «σκαρφάλωσαν» στην 3η θέση, μόλις ένα βαθμό πίσω από την κορυφή, ενώ είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα της χώρας.