Για την υπεράσπιση... με το δεξί! (vid)

Το γκολ του Χέντι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους περσινούς πρωταθλητές… στον αγώνα με την Ένωση

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Ένωσης στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χέντι στο 24’ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Οι «κυανόλευκοι» είχαν σχετικά καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο όμως στην επανάληψη παρά το γεγονός ότι είχαν την κατοχή κινδύνεψαν σε ορισμένες φάσεις να ισοφαριστούν.

Α’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα αρχικά στάδια του αγώνα. Παρ’ όλο που είχε την κατοχή της μπάλας, δυσκολευόταν να βρει τους χώρους για να απειλήσει την εστία της Ένωσης.

Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 21’ με τον Ρουσιά αλλά το γκολ του Κύπριου επιθετικού ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του πριν σκοράρει.

Στην επόμενη φάση, η ομάδα του Νταβίντ Καταλά πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Χέντι ο οποίος μετά από σέντρα του Καμπράλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με έναν «κεραυνό» εντός περιοχής στο 24’.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με τους γηπεδούχους όμως να φτιάχνουν κάποιες ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να ανησυχούν ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Τα σουτ των Βα και Πίττα στο 29’ και 36’ αντίστοιχα ήταν εύκολη λεία για τον Κόστιτς που μάζεψε εύκολα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι πάρα το γεγονός ότι ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν αρκετά χαμηλός. Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Στον αντίποδα η Ένωση όποτε έβγαινε μπροστά έβαζε δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 55’ ο Λαμί έκλεψε την μπάλα από τον Καμπράλ, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά ο Δημητρίου μάζεψε εύκολα.

Ο Νταβίντ Καταλά ήταν αρκετά έντονος κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου καθώς δεν ήταν ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του.

Στο 86’ ο Γαβριήλ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι «κυνόλευκοι» είχαν την κατοχή και στην επανάληψη αλλά δεν ήταν ουσιαστικοί και σε ορισμένες φάσεις κινδύνεψαν να ισοφαριστούν.

Ωστόσο, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Απόλλωνα να παίρνει το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από τους τρεις βαθμούς.

Απόλλων (Καταλά): Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ογκεντά (46' Ντιγκινί), Καμπράλ, Ρομπέρζ, Βα (88' Πινακάς), Χαμάς, Σαχάρ (46' Χάμπος), Κολ (65' Αλεσάμι), Χέντι (65' Μπα)

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα , Ρουσιάς (82' Μιχαΐλοβιτς), Μέιρα (58' Βουξένοβιτς), Κωνσταντίνου (78' Γαβριήλ), Κατσιάρης (58' Μαυρουδής), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (58' Λουσέρο), Λαμί

Σκόρερ: 24' Χέντι / -

Κίτρινες κάρτες: 90+1' Καμπράλ, 90+4' Αλεσάμι / 2' Ρουσιάς, 66' Χριστοφή, 84' Κοτσώνης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ανδρέας Μ. Αργυρού

VAR: Ροβέρτος Κώστα