Εμφατική πρόκριση... με χατ-τρικ Σπόλιαριτς! (vid)

Ο Απόλλωνας ξεπέρασε με ευκολία (6-0)το εμπόδιο της Αγίας Νάπας στο Δασάκι

Ο Απόλλωνας χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κέρδισε με 6-0 την Αγία Νάπα στο Δασάκι της Άχνας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Λεμεσού σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Σπόλιαριτς, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή αν διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 30ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο Μάρκες με δύο προσωπικά του γκολ στο 52ο και 68ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο  4-0, με τον Πορτογάλο να βρίσκει δίχτυα μετά από σχεδόν δύο μήνες.

Οι «γαλάζιοι» πέτυχαν 5ο γκολ με τον Ποντικό στο 75ο λεπτό, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Απόλλωνα.

Το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα της Λεμεσού έβαλε ο Ντανίλο Σπόλιαριτς, που με πέναλτι πέτυχε χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Η Αγία Νάπα είχε τις δικές της ευκαιρίες, όμως ο Απόλλωνας έλεγχε τον ρυθμό και κατάφερε να φύγει με τη νίκη και το εισιτήριο για την δεύτερη φάση του κυπέλλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άγγελος Τσολάκης παρέταξε την ομάδα με πολλά νέα πρόσωπα, αφού προχώρησε σε 11 αλλαγές στο αρχικό σχήμα των «γαλάζιων».

Πλέον  ο Απόλλωνας στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και τον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αλφαμέγα».

Αγία Νάπα: Στυλιανίδης, Έρστελινγκ, Φουριέλ (57' Χρίστου), Πιρές (46' Κολοκούδιας), Σολωμού (57' Ρομανό), Γιανναρά (73' Αναστάση), Ρέτζιο, Ριέντε, Μελάς, Ευαγγέλου, Μότης (73' Χαραλάμπους)

Στον πάγκο: Μέλκα, Κολοκούδιας, Γεωργάκης, Χαραλάμπους, Ρομάνο, Τσιάρας, Διαμαντόπουλος, Αναστάση, Χριστοφή, Σίλγκο, Γαβριήλ, Χρίστου

Απόλλων: Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Αμπντουραχίμι (62' Βαλμπουενά), Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Κοστάκε (62' Σαγκάλ), Μάρκες (73' Κρμέντσικ), Κόλ (77' Τέκιε), Βάργκα (73' Ποντικός).

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοϊζου, Εκπολό, Τέκιε, , Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Ποντικός, Ψύχας, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Βαλμπουενά, Φιλιώτης

Σκόρερ: -/2', 30',86' Σπόλιαριτς, 52', 67' Μάρκες, 77' Ποντικός