Φιέστα ο Απολλωνας...φιέστα και η ΑΕΚ

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΚ που κέρδισε με 1-0 τον πρωταθλητή και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Ονειρεμένο φινάλε για την ΑΕΚ, που στον τελευταίο αγώνα της σεζόν κέρδισε στο Τσίρειο τον Απόλλωνα με 1-0 χάρη σε ένα υπέροχο τέρμα του Λέδες στο 50’.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους παίκτες του Τσόρνιγκερ να είναι απαλλαγμένοι από το άγχος και να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις και ενώ η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο την μπάλα. Επίσης, οι φάσεις δεν ήταν πολλές, ωστόσο ο Απόλλωνας είχε τρία δοκάρια (τα δύο στην ίδια φάση) και ένα η ΑΕΚ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 54 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΠΟΕΛ στην Πάφο ανέβηκε στη δεύτερη θέση και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Α’ Ημίχρονο

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, ωστόσο οι δύο ομάδες είχαν από μία σπουδαία χαμένη ευκαιρία.

Παίρνοντας όμως τα πράγματα από την αρχή, η ΑΕΚ ως αυτή που καιγόταν για βαθμούς ήταν η ομάδα που υπερείχε στην κατοχή της μπάλας, όμως ταυτόχρονα παρουσίασε φοβερή δυσκολία στο να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Απ’ την άλλη, οι παίκτες του Απόλλωνα αγωνίζονταν απαλλαγμένοι από το άγχος και παρόλο που έβγαιναν μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις, όταν το έπρατταν έδειχναν αρκετά επικίνδυνοι.

Η πρώτη τελική και παράλληλα… πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, ήρθε στο 16’, όταν ο Ογκεντά πλάσαρε εντός περιοχής και η μπάλα κτύπησε στα δύο κάθετα δοκάρια του Λεάλ!

Καθώς οι «κιτρινοπράσινοι» προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου στο 38’ με αδύναμο πλασέ του Αλμπάνη από δύσκολη θέση εντός περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα καταγράφηκε άστοχο σουτ του Γκιούρσκο για να έρθει η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ στο 45’. Μετά από σέντρα του Φαράς στην περιοχή, ο Γκαρσία με δυνατή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με σαφώς πιο επιθετική διάθεση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, που κατάφερε στο 50’ του ματς ανοίξει το σκορ με έναν κεραυνό του Λέδες εκτός περιοχής.

Ακολούθως, αν και η ομάδα της Λάρνακας πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα…ο Απόλλωνας «άγγιξε» την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις.

Πρώτα ήταν η φάση του 73’, όταν μετά από σέντρα του Νογιόκ από τα δεξιά, ο Λεάλ δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίκτυα. Άμεση ήταν η αντίδραση του κίπερ των φιλοξενούμενων, που απόκρουσε και διόρθωσε το λάθος του.

Στο 87’ χάθηκε τρομερή διπλή ευκαιρία για τους «κυανόλευκους», όταν μετά από σέντρα του Χαμάς, ο Αλμπάνης έπιασε την κεφαλιά και «ανάγκασε» τον Λεάλ σε δύσκολη επέμβαση. Μάλιστα, ο Ελλαδίτης πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία.