«Κυανόλευκο» διπλό στην Περιστερώνα… με Ρομπέρζ!

Το δύο στα δύο πέτυχε ο Απόλλωνας που κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 1-0 χάρη σε γκολ του Γάλλου αμυντικού

«Απέδρασε» από την Περιστερώνα ο Απόλλωνας που επικράτησε με 1-0 της Δόξας. Το συγκρότημα του Νταβιντ Καταλά δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση αλλά στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση, κυριάρχησε στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το τρίποντο διατηρώντας το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρομπέρζ 73’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Περιστερώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την Δόξα να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 3ο λεπτό για τους «κυανόλευκους», με τον Μπα να κάνει το σουτ έξω από τη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Οκτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με τον Τιτζιανί να μπαίνει στη περιοχή, να μην καταφέρνει να τελειώσει την φάση και τον Φασουλιώτη στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ, να κάνει το σουτ αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Καταλά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να «ζευγαρώνει» τις ευκαιρίες της στο 28’, με το σουτ στη κίνηση του Σαχάρ το οποίο κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Δόξας.

Ακολούθως ο ρυθμός του παιχνιδιού κόπασε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0, σε ένα ημίχρονο που πρόσφερε λιγοστό θέαμα.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το B’ μέρος ο Απόλλωνας που βγήκε μπροστά και πίεσε την ομάδα της Κατωκοπιάς με στόχο να πετύχει ένα γκολ.

Το συγκρότημα του Καταλά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 61’ με τον νεοεισελθόντα Νταμπό να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στην αμέσως επόμενη φάση που δημιούργησε η Λεμεσιανή ομάδα στο 74’, άνοιξε το σκορ με τον Χαμάς να κάνει την σέντρα από τα αριστερά, και τον Ρομπέρζ να φεύγει στη πλάτη της άμυνας, να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 0-1.

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα με την κεφαλιά του Κέρλα μετά από εκτέλεση φάουλ, να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Οι «κυανόλευκοι» απάντησαν στο 80’, με τον Χέντι να βάζει την προβολή από την σέντρα του Φιλιώτη, αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο από κοντινή απόσταση.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα της Λεμεσού έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και έτσι κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Δόξα (Ρικάρντο Κέι): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς (78' Μέσκα), Τραϊτσέφσκι, Βαγιέχο (65' Παυλίδης), Μπένι (60' Ίλιτς), Τιτζιανί, Σαντίκ (46' Σόμπζικ), Φασουλιώτης (46' Ασάντε).

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Βούκασιν, Ρομπέρζ, Αλεσσάμι, Χάμπος, Σαχάρ (59' Νταμπό (71' Γιόστεν), Μπα (46' Χαμάς), Πινακάς (46' Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (59' Χέντι).

Σκόρερ: - / 73' Ρομπέρζ

Κίτρινες: 40' Μπένι, 69' Κοβάσεβιτς, 82' Τραϊτσέφσκι, 89' Τιτζιανί / 31' Φιλιώτης, 76' Γιόστεν, 90' Ρομπέρζ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος