Τρίλιζα...για πρωτάθλημα και κύπελλο

Μετά από Ανόρθωση και ΑΕΚ.. οι Λέοντες επικράτησαν και του Απόλλωνα δείχνοντας ότι και θέλουν και μπορούν για φέτος

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, κερδίζοντας στο Τσίρειο τον συμπολίτη Απόλλωνα με 2-1. Τα γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» σημείωσαν οι Μπάμπιτς (79’) και Ριέρα (81’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Για τον Απόλλωνα ισοφάρισε προσωρινά ο Ματέι (78’). Άξιο αναφοράς ότι οι «κυανόλευκοι» έχασαν πέναλτι με τον Μάρκοβιτς στο 73’, αφού ο Βόζινια έπεσε σωστά και απόκρουσε.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 24 βαθμούς και έριξε τον σημερινό της αντίπαλο στη τρίτη θέση με 23 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το παιχνίδι τους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 10’ και άνηκε στον Απόλλωνα, όταν ο Γιαννιώτας από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Μπένσοπ, που μπροστά από τον Βοζίνια έστειλε τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά αργότερα καταγράφηκε και η πρώτη τελική για την ΑΕΛ, με τον Αβραάμ να σουτάρει λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Δημητρίου.

Στο 19’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπάμπιτς. Ο Κροάτης έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Αβραάμ.

Μετά και το γκολ της ΑΕΛ ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος, αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, ενώ ο Απόλλωνας προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση.

Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δεν σημειώθηκε κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες και έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγανε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, ο Γιάννης Πετράκης, με την έναρξη του δεύτερου μέρους έριξε στο παιχνίδι τους Νταμπό και Ματέι, βγάζοντας εκτός τους Ντιγκινί και Μπένσοπ. Επίσης στο 54’ πέρασε στον αγώνα ο Πέδρο και λίγο αργότερα ο Χάμπος που αντικατέστησαν Παναγιώτου και Ντένιτς. Ο Κέρκεζ έριξε στο παιχνίδι τον Κυριάκου βγάζοντας τον Αβραάμ σε μια προσπάθεια να βοηθήσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε στο 58’, όταν μετά από λάθος του Αντωνίου ο Νταμπό βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βοζίνια, που απόκρουσε με τα πόδια.

Στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΛ βγήκε γρήγορα μπροστά και έχασε ευκαιρία με τον Μπάμπιτς, που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημητρίου.

Στο 70’ ο Απόλλωνας είχε δοκάρι με κεφαλιά του Σάλαι, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ματέι. Η ανατροπή έγινε από τον Τεσέιρα. Παρόλα αυτά ο Βοζίνια φώναξε παρών και απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μάρκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και είχαν νέο δοκάρι με κεφαλιά του Νταμπό στο 75’. Οι προσπάθειες των «κυανολεύκων» απόδωσαν καρπούς όταν ο Ματέι έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά εντός περιοχής στο 78’, μετά από σέντρα του Γιαννιώτα.

Η απάντηση από πλευράς ΑΕΛ ήταν άμεση, αφού οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μάιντεβατς στο 80’. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριέρα που ήταν εύστοχος.

Μετά και το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ, οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Highlight: Η ευστοχία της ΑΕΛ στις ευκαιρίες που της εμφανίστηκαν.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ.Πετράκης): Δημητρίου, Σάλαϊ. Γιούστε, Παναγιώτου (54' Πέδρο), Βασιλείου, Ντένιτς (60' Χάμπος), Μάρκοβιτς, Ντιγκινί (46' Νταμπό), Γιαννιώτας (79' Γκακπέ), Πίττας, Μπένσοπ (46' Ματέι)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σακέτι, Νταμπό, Ζοάο Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Ψύχας, Γκακπέ, Ματέι

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέϊρα, Ράσο, Αντωνίου, Σάντος, Αβραάμ (63' Κυριάκου), Ζτραβκόφσκι, Ριέρα, Τόρες (86' Κέρκεζ), Ντανίλο (75' Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (75' Μάιντεβατς)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Κέρκεζ, Παπαφώτης, Κυριάκου, Νεοφύτου, Μαίντεβατς, Κωνσταντινίδης, Μελαναρκίτης

Σκόρερς: 78' Ματέι/19' Μπάμπιτς, 81' Ριέρα

Κίτρινες: 29' Γιαννιώτας, 84' Πίττας/18' Ντανίλο, 28' Νταβόρ, 29' Τόρες, 42' Αντωνίου, 47' Σάντος, 61' Μπάμπιτς, 83' Κυριάκου, 93' Ριέρα