Καρπαζιά πριν την Ευρώπη...(vid)

ΑΠΟΕΛ - Καρμιώτισσα 2-2

Μια μαχητική Καρμιώτισσα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο ΓΣΠ απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ, όμως δυο λάθη τους στην άμυνα έφεραν το παιχνίδι στο 2-2. Ο βαθμός ασφαλώς και αφήνει πέρα για πέρα χαρούμενη την Καρμιώτισσα, ενώ για τους «Γαλαζοκίτρινους» είναι αποτυχία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Απ’ τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε πως το ΑΠΟΕΛ θα είχε την κατοχή με την Καρμιώτισσα να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 6’ όταν ο Ζαχίντ έδωσε στον Τάμαρι αυτός έκανε ντρίμπλες και σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Μερκής έκανε την προβολή με τους αμυντικούς της Καρμιώτισσας να διώχνουν στην γραμμή. Και ενώ στα επόμενα λεπτά η Καρμιώτισσα έδειχνε να ξεθαρρεύει στο 14’ το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Μπεν Σαχάρ έκλεψε τη μπάλα, πάτησε περιοχή, έκανε κακή πάσα, απ' τον Ζαχίντ όμως η μπάλα έφθασε στον Εφραίμ ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι, με τον Μπεν Σαχάρ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει. Στο 18’ ο Γένσεν με τον Ζαχίντ άλλαξαν ωραία τη μπάλα, με τον πρώτο να δίνει στον Εφραίμ, ο οποίος πλάσαρε από καλή θέση όμως έβαλε κόντρα αμυντικός. Η απάντηση όμως της Καρμιώτισσας ήρθε στο 21’ όταν μετά από λάθος του Λούντεμο, ο Σασί βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κάπου και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Επόμενη τελική φάση ήρθε στο 33’ όταν ένα σουτ του Χατζηβασίλη πέρασε αρκετά έξω απ’ την εστία. Το ΑΠΟΕΛ είχε κάποιους ωραίος συνδυασμούς όμως απουσίαζε η καλή τελική προσπάθεια. Στο 42’ ένα σουτ του Σάντος πέρασε ψηλά έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία τελική του αγώνα.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν και πάλι γνώριμο. Το ΑΠΟΕΛ έψαχνε τον τρόπο να βγει μπροστά με την Καρμιώτισσα να παίζει κυρίως με αντεπιθέσεις. Σε μια τέτοια στο 50’ κέρδισε ένα κόρνερ απ’ το οποίο και ήρθε μια κεφαλιά του Σάσι με τη μπάλα να περνά έξω. Στο 62’ ο Σατσιάς πέρασε ανάμεσα σε δυο έκανε το σουτ, με τον Καϊρίνο να διώχνει σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Εφραίμ είχε καλή στιγμή όταν έκανε το σουτ απ’ την περιοχή με τον Καϊρίνο να λέει και πάλι όχι. Στο 66’ μετά από λάθος του Σατσιά που δεν κατάλαβε πως ο αγώνας παιζόταν ο Ρομό έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με τον Σίλβα να το λέει όχι. Το παιχνίδι πήρε ρυθμό και αυτό βόλευε το ΑΠΟΕΛ. Στο 72’ είχε δοκάρι με τον Τάμαρι, ενώ η μπάλα έφυγε και σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο ήρθε και το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Σάντος. Στο 75’ όμως μετά από λάθος διώξιμο απ’ την άμυνα του ΑΠΟΕΛ ο Χρίστου μόνος έκανε το σουτ και έγραψε το 2-2. Η κούραση σιγά σιγά άρχισε να βγαίνει στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων και μέχρι το φινάλε παρά τις (ημιτελείς) προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ, δεν κατάφερε να βρει το τέρμα. Ως εκ τούτου είχαμε και την πρώτη έκπληξη της χρονιάς στην πρεμιέρα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ήθελε το παιχνίδι να ξεκινά απ’ τον Ζαχίντ και τον Γένσεν που στο πρώτο ημίχρονο είχαν κάποιες ωραίες εναλλαγές. Το γρήγορο τέρμα όμως δεν ήταν αρκετό αφού πολύ σύντομα ισοφαρίστηκε η ομάδα του, και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια απουσίαζε. Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός πως είχε καλά διαστήματα έμεινε από δυνάμεις και μοιραία ήρθε το Χ. Ο Ουζουνίδης προχώρησε νωρίς στις αλλαγές του για φρεσκάρει την ομάδα, όμως οι αλλαγές αν και στην αρχή έδωσαν ενέργεια δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη. Πρέπει να έχει παράπονα κυρίως απ’ την αμυντική λειτουργία της ομάδας του ο Εβρίτης τεχνικός.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Έδωσε εντολή για συγκέντρωση στην άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις. Ο Σάσι ήταν ορεξάτος (σημείωσε και τέρμα), ενώ και ο Ρομό έδειξε πως θα αποτελέσει παίκτη βαρόμετρο για την ομάδα του. Το πλάνο βγήκε στον Χρύση Μιχάηλ και αν οι παίκτες του ήταν πιο συγκεντρωμένοι ίσως και να μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Γένσεν ήταν ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που ξεχώρισε

Καρμιώτισσα: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να υστέρησε. Όλοι οι ποδοσφαιριστές έχουν μια θέση εδώ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Θα μπορούσαν να μπουν αρκετά ονόματα όμως είναι πολύ νωρίς ακόμη και οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ προσπάθησαν αν και στο τέλος την πάτησαν.

Καρμιώτισσα: Κανείς δεν απογοήτευσε

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάντος, Ιωάννου, Τάαμαρι, Λουντεμό (59′ Σατσιάς), Γένσεν, Εφραίμ (78′ Χάνι), Ζαχίντ (59′ Ντε Βινσέντι), Μπεν Σαχάρ.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Καϊρίνος, Χριστοφή, Οικονόμου, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, M. Σασί, Νεοφύτου (86′ Πιντσέλι), Χρίστου, I. Σασί (64′ Ρέινολντς), Χατζηβασίλης (71′ Μαλεκκίδης), Ρομό.

Σκόρερ: 14′ Μπεν Σαχάρ, 73′ Σάντος / 20′ Ι. Σάσι, 75′ Χρίστου

Κίτρινες:  - / Χριστοφή, Χρίστου

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -