ΑΠΟΕΛ: Πως ήταν και πως έγινε

Από τότε οι «γαλαζοκίτρινοι» έγραψαν ουκ ολίγες φορές ιστορία στα Ευρωπαϊκά κύπελλα

Σαν σήμερα (13/11) το 1963 ο ΑΠΟΕΛ θα βίωνε μια από τις πιο άσχημες του στιγμές στην ευρωπαϊκή ιστορία του στο παιχνίδι ενάντια στην Πορτογαλική Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η σεζόν εκείνη ήταν ιστορική για τους «γαλαζοκίτρινους» κι αυτό γιατί αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και συγκεκριμένα στο Κύπελλο Κυπελλούχων.

Στον 1ο γύρο, μάλιστα, η κυπριακή ομάδα είχε αποκλείσει με συνολικό σκορ 7-0 (6-0 στο παλιό ΓΣΠ, 1-0 στο «Γκιόβικ») τη νορβηγική Λιν. Ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην επόμενη φάση...

Η διαφορά 15 γκολ παραμένει μέχρι σήμερα η μεγαλύτερη που έχει εμφανιστεί ποτέ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και τα 16 τα περισσότερα που έχουν σημειωθεί από μία ομάδα.

Το παράδοξο είναι ότι στα πρώτα 24 λεπτά το σκορ ήταν… μόλις 3-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σημείωσαν δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά, αλλά είδαν τον Σολή Ανδρέου να μειώνει για τους φιλοξενούμενους.

Το ημίχρονο έκλεισε με 6-1 για τη Σπόρτινγκ, ωστόσο ο Μασκαρένιας ήταν ασταμάτητος και σημείωσε άλλα τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο, όσα και ο Φιγκερέντο.

Η κατάρρευση του ΑΠΟΕΛ οδήγησε σε αυτό το σκορ-μαμούθ, με τον Μασκαρένιας να σημειώνει συνολικά έξι τέρματα στην αναμέτρηση (5′, 20′, 27′, 57′, 84′, 88′), τον Φιγκερέντο να μένει στα τρία (67′, 72′, 76′), τους Φερνάντο Φερέιρα Πίντο (7′, 25′) και Αουγκούστο (64′, 81′) να σκοράρουν δις και τους Μάριο Λίνο (35′), Πέριντες (48′) και Λόουρο (36′) από μία φορά.

Στην ρεβάνς η ομάδα της Λισαβόνας διπλασίασε τις νίκες της καθώς επικράτησε με 2-0.

Πάντως, από τότε και κυρίως την τελευταία δεκαετία, ο ΑΠΟΕΛ έχει μπει πολλάκις σε Ευρωπαϊκό όμιλο, γράφοντας ιστορία και κάνοντας γνωστό το όνομα του σε όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο...