ΑΠΟΕΛ: «Ξεμπούκωσε» με τεσσάρα!

Συνέτριψε με 4-0 την Πιρίν

Πρώτη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στα φιλικά προετοιμασίας του επί βουλγαρικού εδάφους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας επικράτησαν με σκορ 4-0 της Πιρίν Βλαγκοεγκράντ, σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σάντος, Κατσαντώνης, Τσουτσούκη και Εφραίμ τα γκολ της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη, ο οποίος χρησιμοποίησε 22 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

Εξαιρετική εμφάνιση στο σύνολο για τον ΑΠΟΕΛ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Τορνίκε Οκριασβίλι με την φανέλα του. Σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήραν και οι νεαροί ποδοσφαιριστές του ρόστερ. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Εντονγκαλά.

Ζωντανά η εξέλιξη του αγώνα, όπως μεταδόθηκε από την ιστοσελίδα μας:

90' Τέλος του αγώνα στο 4-0!

88' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Εντονγκαλά και δεν θα συνεχίσει το παιχνίδι

85' Ωραία προσπάθεια και σουτ του Γεωργίου, ο τερματοφύλακας των Βούλγαρων διώχνει σε κόρνερ

83' Τα πάντα έχουν κριθεί στο παιχνίδι μας και ο ΑΠΟΕΛ θα πάρει την πρώτη του φιλική νίκη επί βουλγαρικού εδάφους

76' 4-0 για τον ΑΠΟΕΛ με ωραίο γυριστό σουτ του Εφραίμ!

66' 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ! Σκόρερ ο Τσουτσούκη με κεφαλιά, έπειτα από ωραία σέντρα του Γιώργου Εφραίμ!

61' Μιχαήλ και Βινίσιους αντί Ουζόχο και Καρώ

57' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γεωργίου πέρασε στη θέση του Κατσαντώνη

55' Μπαλιά του Κούτσακου στον Κατσαντώνη, αυτός την προβολή, όμως η μπάλα άουτ!

54' Μεγάλη ευκαιρία της Πιρίν για την μείωση του σκορ! Ο Τάσεφ βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο, όμως δεν καταφέρνει να σκοράρει, αφού στέλνει την μπάλα άουτ!

52' Ο ΑΠΟΕΛ υπερέχει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης

46΄ Κουτσάκος και Γουήλερ στα δύο άκρα της άμυνας, Πολυκάρπου στο κέντρο της άμυνας, Ντίας, Μπερν και Τσουτσούκη στον άξονα της μεσαίας γραμμής και οι Εφραίμ και Εντονγκαλά στα δύο άκρα της επίθεσης.

46' Ουζόχο, Καρώ και Κατσαντώνης μένουν στην ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ, αφού ο Σάββας Πουρσαϊτίδης πραγματοποίησε οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα του. Πολυκάρπου, Κούτσακος, Γουήλερ, Ντίας, Μπερν, Τσουτσούκη, Εφραίμ και Εντονγκαλά μπαίνουν στο παιχνίδι.

46' Σέντρα στην επανήληψη

45' Τέλος ημιχρόνου και μπροστά ο ΑΠΟΕΛ με 2-0

44΄Κίτρινη κάρτα στον Γκριν για φάουλ στον Θεοδώρου

42' Μακρινό σουτ του Γκριν, η μπάλα απελπιστικά άουτ από την εστία του Ουζόχο

39' Ωραία ενέργεια του Λουντέμο και γύρισμα, αλλά δεν το εκμεταλλεύεται κανείς συμπαίκτης του και η ευκαιρία χάνεται

35' Ισχυρό προβάδισμα για τους «γαλαζοκίτρινους» στο σκορ

31' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 2-0! Ο Σάντος έκανε το γύρισμα από δεξιά έπειτα από πάσα του Ντε Βινσέντι και ο επερχόμενος Κατσαντώνης με κοντινό πλασέ σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη!

29' Επαναρχίζει το παιχνίδι

27' Cooling Break για τις δύο ομάδες

22' Εκτέλεση φάουλ του Μπενγκιούζοφ, η μπάλα απελπιστικά άουτ

16' Σαφώς βελτιωμένος, σε σχέση με προηγούμενα φιλικά, παρουσιάζεται ο ΑΠΟΕΛ σε πολλούς τομείς

12' Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάζεται με όρεξη και διάθεση σε αυτά τα πρώτα λεπτά

8' O Τάσεφ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια

7' Σουτ του Μπραχίμι, αλλά ο Ουζόχο έστειλε την μπάλα σε κόρνερ δύσκολα

6' Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Οκριασβίλι από αριστερά, ο νεαρός Κατσαντώνης έστειλε την μπάλα άουτ από επίκαιρη θέση!

4' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-0! Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, ο Σεϊτάνοφ απέκρουσε άτσαλα και ο επερχόμενος Σάντος με κοντινή κεφαλιά σε κενή εστία σκόραρε!

3' Κίτρινη κάρτα στον Τοντόροφ για φάουλ στον Οκριασβίλι

2' Πρώτο σουτ του Ντανίλο, η μπάλα ψηλά από την εστία των Βούλγαρων

1' Άρχισε το παιχνίδι

Η ενδεκάδα των γαλαζοκιτρίνων: Ουζόχο (61' Μιχαήλ), Καρώ (61' Βινίσιους), Σάντος (46' Πολυκάρπου), Λουντέμο (46' Ντίας), Ντε Βινσέντι (46' Μπερν), Ντανίλο (46' Τσουτσούκης), Κατσαντώνης (57' Γεωργίου), Σαμπάλα (46' Γουήλερ), Θεοδώρου (46' Εντονγκαλά), Οκριασβίλι (46' Εφραίμ), Βρόντης (46' Κούτσακος).

Η ενδεκάδα της Πιρίν: Σειτάνοφ, Πετρόφ, Τοντόροφ, Πόπεφ, Γιάνεφ, Χέντερσον, Μπεγκιούζοφ, Γκριν, Μπραχίμι, Τάσεφ, Κοστόφ.