ΑΠΟΕΛ: Ουσιαστικός και αποτελεσματικός

Ξεκίνησε με το δεξί δείχνοντας θετικά στοιχεία

Ήταν το πρώτο ματς των «γαλαζοκιτρίνων» στον φετινό μαραθώνιο και άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας, γνώριζαν εξαρχής πως η κατάκτηση των τριών πόντων ενάντια στην ΑΕΛ ήταν μονόδρομος. Έτσι κι έγινε, με την ομάδα του Τόμας Ντολ να παίρνει το πρώτο της τρίποντο στην σεζόν κι ας μην έθελξε με την απόδοση της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησαν μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ και να θέσουν γερά θεμέλια ούτως ώστε να ξεκινήσουν με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ του Λούκας Σόουζα «τρόμαξε» την ΑΕΛ, η οποία σίγουρα δεν περίμενε να βρεθεί τόσο νωρίς πίσω στο σκορ.

Ουσιαστικά, οι πρωταθλητές μας εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο εικοσάλεπτο, όπου εντυπωσίασαν με την απόδοση τους και έδειξαν πως είναι ικανοί και φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα την τρέχουσα σεζόν.

Ο Γερμανός τεχνικός έδειξε καλά διαβασμένος, τόσο στην επιλογή της ενδεκάδας, η οποία παρεμπιπτόντως ήταν η ίδια με αυτήν στο ματς με τον Άγιαξ (0-0), ενώ του δόθηκε και η δυνατότητα να προχωρήσει στην αντικατάσταση του Τάμαρι στο 2ο ημίχρονο, δίνοντας του ανάσες, ενόψει Ευρώπης...

Στα θετικά για τον ΑΠΟΕΛ το γεγονός πως έδειξε ικανός να χτυπάει στις αντιπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά. Κυρίως στο 2ο ημίχρονο είδαμε την ΑΕΛ να είναι καλύτερη και να πιέζει ψάχνοντας κάποιο γκολ, ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αρκετά επικίνδυνοι και γρήγοροι όταν έβγαιναν στην κόντρα.

Από την άλλη, κάτι το οποίο αναγνώρισε ο τεχνικός της ομάδας είναι πως οι ποδοσφαιριστές του πρέπει να παραμείνουν συγκεντρωμένοι. Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Η ομάδα μας είχε πολλούς στην εθνική, δεν ήταν εύκολο να βρούμε ρυθμό. Σε κάποιο σημείο χάσαμε την συγκέντρωση μας αλλά είναι φυσιολογικό».

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ βλέπει την συνέχεια και το εντός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης με αντίπαλο την Ντούντελανζ για την πρώτη αγωνιστική του Europa League, εκεί όπου καλείται να δείξει το καλό του πρόσωπο και να πανηγυρίσει άλλη μια ευρωπαϊκή επιτυχία. Εξάλλου, το έχει στο DNA του...