ΑΠΟΕΛ: Νταμπλ ήταν και πάει…

Οι «γαλαζοκίτρινοι» εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και απώλεσαν την ευκαιρία να πάρουν το 22ο κύπελλο στην ιστορία τους

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να «σηκώσει» και το κύπελλο μετά την επίτευξη του έβδομου συνεχόμενου πρωταθλήματος και έτσι αναπόφευκτα είναι ο μεγάλος χαμένος του τελικού κόντρα στην ΑΕΛ μέσα στο ΓΣΠ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» το πρώτο μέρος μπήκαν κάπως μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΛ να δείχνει ότι θέλει περισσότερο. Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κάνει το σύνηθες παιχνίδι του και να επιβάλει το ρυθμό του με την ΑΕΛ να τον περιορίζει πλήρως αμυντικά κλείνοντας καλά τους χώρους.

Το τέρμα του Ντόσα Τζούνιορ στο 10’ ήταν αυτό που «έριξε» τους πρωταθλητές ψυχολογικά και ενώ κανείς θα ανέμενε απ’ αυτούς να αντιδράσουν, αυτό δεν έγινε ποτέ. Μετά την επίτευξη του τέρματος ο Τραμετσάνι άλλαξε το 3-5-2 σε 3-4-3 χωρίς αυτό να κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά στον αγωνιστικό χώρο.

Έπειτα προς τα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες του Τραμετσάνι άρχισαν να ανεβάζουν τέμπο πιέζοντας περισσότερο, χωρίς όμως να φτιάξουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία για τέρμα, πλην το… αεροπλανικό ψαλιδάκι του Μούσα Αλ Τάμαρι που σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια στο 35’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά με το τέμπο αυτό να ευνοεί την ΑΕΛ που ήταν μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΛ «σπαταλούσε» τον χρόνο και διαχειρίζονταν τον αγώνα γυρίζοντας το σύστημα της σε 5-4-1! Στο 66’ μετά από ένα παιδικό αμυντικό λάθος του Βούρου που πήγε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, ο Μακρής πρόλαβε τον Ολλανδό και έκανε το πλασέ, ο Βάτερμαν απέκρουσε και ο επερχόμενος Αντάμοβιτς με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 0-2.

Ο ΑΠΟΕΛ πλήρωσε την «χλιαρή» αγωνιστική εικόνα του πρώτου μέρους αλλά και την «άνευρη» με πολλά λάθη παρουσίαση του δευτέρου ημιχρόνου και απώλεσε την ευκαιρία να πάει το έβδομο νταμπλ στην ιστορία του και το 22ο κύπελλο συνολικά. Η ζωή συνεχίζεται για τους πρωταθλητές και πλέον η χρονιά έχει επίσημα ολοκληρωθεί.

Το σημαντικό πλέον είναι να «τρέξουν» τα θέματα προγραμματισμού, αφού ξεκαθαρίσει πρώτα το θέμα προπονητή με στόχο την πρόκριση σε κάποιο ευρωπαϊκό όμιλο.