ΑΠΟΕΛ: Επιστροφή… «καρυδάτη»

Οι σοβαρές απουσίες και το «βουνό» που υψώθηκε στο ημίχρονο μετά το 2-0, δεν τον εμπόδισαν από το να κάνει ένα τρομερό come-back

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να μην κατάφερε να σπάσει την παράδοση που τον θέλει να μην έχει νικήσει ποτέ στο «Αλφαμέγα» (καταγράφοντας τρεις ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες κόντρα σε Απόλλωνα, Άρη και ΑΕΛ), ωστόσο ο τρόπος που έφτασε στην ισοπαλία (2-2) και γενικότερα η αντίδραση του στο Β' ημίχρονο του ντέρμπι με της 17ης αγωνιστικής, στέλνει μήνυμα της αποφασιστικότητας του για να πάρει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Υστέρησε στο Α’ ημίχρονο

Ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καλός στο Α’ ημίχρονο και έμεινε πολύ πίσω από την απόδοση που συνήθισε τον κόσμο του. Είχε ελαφριά υπεροχή στην κατοχή της μπάλας 55% (έναντι 45% των γηπεδούχων) αλλά δεν είχε ουσία, δεν ήταν δημιουργικός με μόνο 2 τελικές προσπάθειες (μία στο στόχο) στο Α’ μέρος. Ο Απόλλωνας κυριάρχησε σχετικά εύκολα στη μεσαία γραμμή αφού ο Πολυκάρπου δεν μπορούσε να βοηθήσει στην καλή, γρήγορη κυκλοφορία. Ο Εντογκαλά, από τους κορυφαίους στους τελευταίους αγώνες του 2023, από την αρχή δεν φαινόταν να ήταν σε καλή μέρα.

Ο Σαρφό δεν ανταποκρίθηκε στις μεγάλες προσδοκίες που υπήρχαν στην ποιότητα του. Ο Γκανέζος κινήθηκε και πάλι σε «ρηχά νερά» έκανε αρκετά λάθη και έδειχνε να μην μπορεί να τα βάλει με την πολυπρόσωπη (έπαιζαν με τέσσερεις και κάποιες φορές και με 5ον παίκτη!), μεσαία γραμμή των κυανολεύκων, αφού δεν είχε και τα αναγκαία τρεξίματα.

Δύο λάθη, δύο γκολ

Ένα σοβαρό λάθος του Μπέλετς λίγο μετά το ημίωρο (στο 31’), έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ εκεί που η ομάδα της Λεμεσού δεν είχε απειλήσει ούτε και μια φορά! Από εκείνο το σημείο χάθηκε η συγκέντρωση και από στημένη μπάλα (κόρνερ) ο ΑΠΟΕΛ δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 35’. Ο σκόρερ του Απόλλωνα αφέθηκε αμαρκάριστος και το σοβαρό λάθος πληρώθηκε. Η κατάσταση είχε γίνει εξαιρετικά δύσκολη για τους γαλαζοκίτρινους που «φορτωμένοι» και με πολλά νεύρα, τα έβαλαν με τον Ιταλό διαιτητή…

Πολύ καλύτερος στο Β’ μέρος

Ο Σα Πίντο άφησε στα αποδυτήρια τους Πολυκάρπου και Καραμανώλη βάζοντας στην θέση τους, τους Βιτάλ και Σατσιά. Οι γαλαζοκίτρινοι επιδίωξαν και πέτυχαν γρήγορα το γκολ που θα τους έβαζε στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Το γκολ του Μαρκίνιος στο 47’ έδωσε ψυχολογική ώθηση στους πρωτοπόρους που είχαν την κατοχή και πίεσαν τους γηπεδούχους επιδιώκοντας με σθένος την ισοφάριση.

Στο 75’ η εντυπωσιακή επέλαση του Βιτάλ δημιούργησε εξαιρετικές προϋποθέσεις για το γκολ της ισοφάρισης αλλά το πολύ άσχημο τελείωμα του νεαρού Βραζιλιάνου, επηρέασε αρνητικά τους φιλοξενούμενους που ανέκοψαν (για λίγο), τον γρήγορο ρυθμό που είχαν δώσει στο παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις του Β’ μέρους (9 λεπτά) ο ΑΠΟΕΛ, με τους «φρέσκους» Δώνη, Γαβριήλ και Εφραίμ, έριξε όλες του τις δυνάμεις στην επίθεση. Οι προσπάθειες του καρποφόρησαν στο 97’ με κεφαλιά του Κβιλιτάια. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε 2 βαθμούς αλλά έστειλε μήνυμα με την αντίδραση του στο Β’ ημίχρονο, για την αποφασιστικότητα αλλά και την ικανότητα του να πάρει τον τίτλο.

Αυτοί που ξεχώρισαν

Ξεχωρίσαμε τον Κονσταντίνοφ που έκανε υπερπροσπάθεια. Στο Β’ ημίχρονο οι παίκτες της αμυντικής γραμμής, Τσεμπάκ, Σούσιτς Ντβάλι, ήταν συγκεντρωμένοι και απροσπέλαστοι. Πολύ καλός ήταν ο Μαρκίνιος στο Β’ μέρος αλλά και ο Κβιλιτάια που πάλευε πολλές φορές, με 2 και 3 παίκτες.

Όλοι οι παίκτες που μπήκαν στο Β’ ημίχρονο βοήθησαν ουσιαστικά. Ο Σατσιάς παρά το ότι δεν είχε ρυθμό, έδωσε ενέργεια. Ο Βιτάλ ήταν εξαιρετικός σε ολόκληρη την αριστερή πλευρά. Για τους τρεις που φρέσκαραν την ομάδα επιθετικά, αναφερθήκαμε και πιο πάνω.