ΑΠΟΕΛ: Βροντοφώναξε πως θέλει… πρωτάθλημα

Με επιβλητική τριάρα επί του αιώνιου στέλνει μηνύματα προς όλους

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Τεράστιας σημασίας με πολλά οφέλη είναι η μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της αιώνιου αντιπάλου του, της Ομόνοιας. Μια νίκη που του δίνει ακόμα μεγαλύτερη δυναμική τίτλου και την καλύτερη ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Κυρίαρχος στο Α’ μέρος

Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε από την αρχή πόσο ήθελε τη νίκη και πόσο αποφασισμένος ήταν για να την πάρει. Στα πρώτα 20 λεπτά οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν πλήρως. Πίεσαν ψηλά τους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι αμύνθηκαν μαζικά και δεν έκαναν ούτε μια ευκαιρία. Αντίθετα η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο είχε σε αυτό το διάστημα 4 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ.

Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό και δεν ήταν τόσο δημιουργικοί. Συνέχισαν όμως να ελέγχουν το παιχνίδι και ευτύχησαν στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων να πάρουν προβάδισμα με όμορφη προσπάθεια του Μαρκίνιος ο οποίος πέτυχε το 6ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και εξακολουθεί να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Έτσι οι γαλαζοκίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με 7 τελικές στο Α’ μέρος με τις 4 εξ αυτών να είναι στο στόχο και η μία στα δίχτυα του Ουζόχο. Αμυντικά διέπρεψαν ξανά αφού το «τριφύλλι» είχε μόνο μία τελική, (ένα φάουλ του Μπεζούς στο 27’).

Εύκολη διαχείριση στο Β’ ημίχρονο

Στις τρεις αλλαγές στο ημίχρονο που έκανε ο προπονητής της Ομόνοιας και στην αλλαγή της τακτικής των «πρασίνων», ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε πιο συντηρητικά και διαχειριζόταν σωστά το προβάδισμα του. Μετά το 70’ η Ομόνοια έγινε πιο επιθετική αλλά όχι επικίνδυνη για την εστία του Μπέλετς.

Το όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ του Γαβριήλ στο 84’ ουσιαστικά «κλείδωσε» την δίκαιη νίκη των γαλαζοκιτρίνων οι οποίοι ήταν καλύτεροι από την αντίπαλο τους και βέβαια πιο ουσιαστικοί. Ο Τσεμπάκ στο 90’ έκανε από κοντά το 3-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, που είναι και αντιπροσωπευτικό της απόδοσης των «αιωνίων» στην 79η αναμέτρηση τους με γηπεδούχο τον Θρύλο.

Οι πρώτοι των πρώτων

Οι νικητές είχαν συνολικά, ομαδικά καλή απόδοση. ΄Κανένας δεν υστέρησε. Ο Εντογκαλά αλλά και οι Μαρκίνιος ήταν ασταμάτητοι στο Α’ ημίχρονο. Οι Πέτροβιτς και Ντβάλι έκαναν τους επιθετικούς της Ομόνοιας να φαίνονται εντελώς ακίνδυνοι. Μεγάλο παιχνίδι και από τους ακραίους αμυντικούς Τσεμπάκ και Σούσιτς (εξαφάνισε» τον Λοίζου).

Η τριάδα της μεσαίας γραμμής διέπρεψε ξανά. Οι Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο και Βιγιαφάνες ήταν εντυπωσιακοί με την… απλότητα και την ουσία στο παιχνίδι τους. Ο Κβιλιτάια μπορεί να μην σκόραρε αλλά κέρδισε το χειροκρότημα των Πορτοκαλί για την υπερπροσπάθεια του.