ΑΠΟΕΛ: Βλέπει μόνο... ψηλότερα

Διπρόσωπο μεν, πήρε την ουσία δε

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο κόντρα στην ΑΕΚ κερδίζοντας με 1-0 στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 36 βαθμούς και τη δεύτερη θέση, ενώ διεύρυναν το αήττητο τους σερί στους 17 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Στο πρώτο μέρος, μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν καταιγιστική και βρισκόταν συνεχώς έξω από την περιοχή του Λεάλ ο οποίος πραγματοποίησε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ σε πολλές περιπτώσεις συνεργάζονταν άψογα με εντυπωσιακούς αυτοματισμούς, ενώ σε ατομικό επίπεδο δεν υστέρησε κανείς. Το γκολ τελικά ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Κβιλιτάια, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα των «κιτρινοπράσινων» από τα έντεκα βήματα. Στη παράβαση υπέπεσε ο Τόμοβιτς ο οποίος μάρκαρε αντικανονικά τον Γεωργιανό επιθετικό γκρεμίζοντας τον μέσα στην περιοχή.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λευκωσίας έσβησε τις μηχανές από πολύ νωρίς δίνοντας δικαίωμα στην αντίπαλο της να πιστέψει στην ισοφάριση. Η οπισθοχώρηση των «γαλαζοκιτρίνων» από το 60’ για να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ κόντεψε να τους στοιχίσει καθώς η ΑΕΚ έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις μια ανάσα από την ισοφάριση. Η έλλειψη συγκέντρωσης και η δυστοκία της ομάδας του Νταβίντ Καταλά, σε συνδυασμό με τον, για ακόμα ένα παιχνίδι, εξαιρετικό Σκουφέτ κράτησαν ανέπαφη την εστία του ΑΠΟΕΛ που στο τέλος πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Το πρόσωπο που έδειξε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή στο πρώτο μέρος αφήνει πολλές υποσχέσεις και μεγάλη αισιοδοξία στις τάξεις των «γαλαζοκιτρίνων». Αμυντικά δεν κινδύνεψε και επιθετικά με περισσότερη σοβαρότητα θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη όμως συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ακίνδυνος επιθετικά ενώ στα μετόπισθεν καρδιοχτύπησε σε ορισμένες φάσεις με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ακοράν στο 87’.

Η προσοχή πλέον στρέφεται στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής κόντρα στην Ανόρθωση την ερχόμενη Πέμπτη (17/2, 18:00).