Με χίλια ζόρια τρίποντο εξάδας...

Ένα κακό ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει το ζητούμενο με Μαγκλα και Νατελ

Μπορεί να μην έκανε το καλύτερό της παιχνίδι η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, ωστόσο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με γκολ του Νατέλ (54’) και του Μάγκλιτσα (90+5), απέναντι στην Δόξα που για το μεγαλύτερο διάστημα αγωνιζόταν με 10 παίχτες μετά την αποβολή του Ασαμόα στο 36’ του αγώνα

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να προσπαθεί να αναπτυχθεί, χωρίς όμως να απειλήσει στα πρώτα περίπου 15 λεπτά του αγώνα.

Στο 14’ ο Καρώ έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα χέρια του Σισκόφκσι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο έκανε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ , που ανάγκασε τον κίπερ της Δόξας, να δώσει ακόμη ένα κόρνερ στους αντιπάλους.

Στο 25’ η Δόξα πραγματοποίησε την πρώτη της τελική προσπάθεια με μακρινό σουτ του Σαντίκ να καταλήγει απευθείας στα χέρια του Σκουφέτ. Ακόμη ένα σουτ εκτός περιοχής στο 28’ επιχείρησε ο Ασαμόα, πήγε όμως εκτός, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Αλλαγή στα αριθμητικά δεδομένα είχαμε από το 36’, για επικίνδυνη κλωτσιά του Ασαμόα στον Νταουσβίλι. Ο Λούκας Σωτηρίου αρχικά έδειξε την κίτρινη κάρτα στον παίχτη της Δόξας, αλλά μετά από συνεννόηση με το VAR, άλλαξε την απόφασή του και έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Γκανέζο ποδοσφαιριστή της Δόξας.

Με απευθείας εκτέλεση κόρνερ απείλησε ο Νατέλ στο 39’, που ανάγκασε ξανά τον Σισκόφκσι να διώξει σε ακόμη ένα κόρνερ, αφού η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Λίγο πρίν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε τελείωμα του Μέσκα, μέσα στην περιοχή, οι της Δόξας ζήτησαν χέρι του Καρώ, όμως δεν υπέδειξε κάτι ο κύριος Σωτηρίου.

Β' Μέρος

Η Δόξα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48’ μετά από λάθος των παιχτών του ΑΠΟΕΛ. Λανθασμένο γύρισμα του Ντε Βιντσέντι, ο Εμπραλίτζε όμως, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το λάθος.

Λίγα λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ «τιμώρησε» την χαμένη ευκαιρία της Δόξας, και με ωραία συνεργασία των παιχτών του, επιμονή του Μάγκλιτσα και όμορφο πλασέ του Νατέλ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 στο 54’ του αγώνα.

Ακόμη ένα λάθος πήγε ανεκμετάλλευτο από τον Εμπραλίτζε, στο 70’ μετά από λανθασμένο γύρισμα του Νταουσβίλι, βρέθηκε απέναντι από τον Σκουφέτ, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ιταλός για ακόμη μια φορά έσωσε την εστία του.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμόρφωσε ο Μάγκλιτσα στο 90+5’ , μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Σισκοφσκι. Ο Γαβριήλ το πρώτο σουτ, ο Εφραίμ το δεύτερο, ο Μάγκλιτσα τελικά με τρίτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του.