Ανόρθωση: Την «βρίσκει»... στην επανάληψη

Το στατιστικό που δείχνει ότι στην επανάληψη είναι αλλιώς για την «Κυρία»

Κωνσταντίνος Σωκράτους

Με τη νίκη απέναντι στον Οθέλλο η Ανόρθωση κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να κερδίσει τους τρείς βαθμούς με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μετατρέποντας το 0-1 σε 2-1 μέσα σε μόλι έξι λεπτά. Το σύνολο του Γκαγιέγο παρόλο που έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Αρμπολέδα έδειξε χαρακτήρα, μειώνοντας έτσι στο -4 από την κορυφή.

Πλεόν, το προσφυγικό σωματείο μετρά 25 γκολ ενεργητικό, με τα 16 εξ αυτών να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο. Στατιστικό που φανερώνει πως η ομάδα του Ισπανού προπονητή βρίσκει την λύση, χωρίς να μένει στάσιμη, στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα στα παιχνίδια με Οθέλλο (2ο γύρο / Τσίκο 55’, Καστέλ 61’), Εθνικό (0-1 Γκασάμα 87’), Απόλλωνα ( Γκασάμα 85’ ), Ομόνοια (Καστέλ 65’, Κορρέια 90’), Εθνικό (1ο γύρο / Γκερέρο 62’ , Καστέλ 65’, Καστέλ 85’) και Καρμιώτισσα (Γκερέρο 53’. Καστέλ 95’) η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε τα τέρματα που στο τέλος της ημέρας έφεραν και το τρίποντο.

Υπήρχαν φυσικά και παιχνίδια που καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο, όπως για παράδειγμα εκείνο με την Δόξα (δυο γκολ μέχρι το 20').

Γενικότερα η «Μεγάλη Κυρία» έχει δείξει ότι μπορεί να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και πως έχει μέταλλο νικητή. Ο Γκαγιέγο έχει καταφέρει να κρατήσει στα ψηλά της βαθμολογίας την ομάδα του παίζοντας ίσως το καλύτερο ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής και το μόνο που χρειάζεται είναι να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό στην πορεία.