Και πρωτάθλημα....και κύπελλο

Ένα γκολ του Χριστοφή ήταν αρκετό...

Η Ανόρθωση επικράτησε της Πάφου με 1-0 σε μονή αναμέτρηση για το Κύπελλο Coca Cola στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» χάρις το γκολ του Χριστοφή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Δεν έθελξε με την απόδοση της η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, ωστόσο πήρε το ζητούμενο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που το πάλεψε μέχρι τέλους και αν δεν ήταν ο Λόρια μπορεί και να έφερνε το ματς στα ίσα.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά θέλησε να μπει η Ανόρθωση η οποία απείλησε στο 2ο λεπτό με το πολύ καλό μακρινό σουτ του Μίχα, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια, όπως και στην κεφαλιά του Βγκορτς.

Στο 19’ είδαμε την πρώτη τελική της Πάφου με το σουτ του Ράκελς, το οποίο δεν ανησύχησε την εστία του Λόρια.

Στο 21’ ο Χριστοφή επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση, έσωσε όμως ο καλά τοποθετημένος Ρούτκο, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 32’ η Πάφος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Αραγιούρι, αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

Στο 45’ η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Χριστοφή ο οποίος υποδέχθηκε τέλεια την μπαλιά του Νταουσβίλι και με πλασέ έκανε το 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν πολύ κακό ποιοτικά, με την Πάφο να προσπαθεί να δημιουργήσει προυποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση και την Ανόρθωση να κρατάει το υπέρ της προβάδισμα από την εκπονή του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Χριστοφή.

Στο 78’ ο Λόρια πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία απόκρουση, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Βαλακάρι μετά από σέντρα που βγήκε στην περιοχή.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους με την Ανόρθωση να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μανιάς (Κβιλιτάια 76'), Μίχα (Αρτυματάς 61'), Βργκοτς, Χουσμπάουερ, Χριστοφή (Ελουντού 68'), Σελίν

Πάφος: Ρούτκο, Σαϊθ, Χάτσινσον, Βα, Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ράκελς (Ακάλε  72')

Σκόρερς: Χριστοφή /-

Κίτρινες Κάρτες: Νταουσβίλι /-