Ανόρθωση: Μία κακή μέρα στο γραφείο...

Η «Κυρία» δεν παρουσίασε το καλύτερο της πρόσωπο όμως δεν θα τα βάψει και μαύρα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η Ανόρθωση δεν τα κατάφερε κόντρα στον Άρη στο στάδιο «Άλφαμέγα» και ηττήθηκε με 2-1, ως αποτέλεσμα να χάσει τη 2η θέση, υποχωρώντας στην 3η θέση.

Σε γενικότερες γραμμές η «Κυρία» δεν παρουσίασε το καλύτερο της πρόσωπο, καθώς στο επιθετικό κομμάτι δεν ήταν τόσο δημιουργική, ενώ στην άμυνα παρουσίασε κενά, δέχθηκε δύο γκολ και έχασε.

Έκπληξη με Κίκο στην εντεκάδα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Νταβίντ Γκαγιέγο προχώρησε σε δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΛ. Τεχέρα και Ουαρίς πήραν τις θέσεις των Χρυσοστόμου και Γκερέρο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αρμπολέδα, με τους Κορρέα και Μαρμούκ που αποτέλεσαν το αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Ουαγκέ και στο αριστερό ο Κορέια. Τεχέρα και Κίκο ήταν στη μεσαία γραμμή, με τους Ουαρίς και Φερέιρα να πήραν θέση στα φτερά. Στην επίθεση ο Γκασάμα πλαισίωσε τον Καστέλ.

Δεν είχε καθαρό μυαλό στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι κινήθηκε σε μέτριο ρυθμό, με την Ανόρθωση να μην μπορεί να κρατήσει με ευκολία μπάλα και να απειλήσει, δίνοντας μέτρα στον Άρη μέσα στο γήπεδο.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Γκαγιέγο βρήκε μία πολύ καλή ευκαιρία για να προηγηθεί μπροστά στο σκορ, με τον Γκασαμά στο 40’, όμως ο Σενεγαλέζος δεν είχε καθαρό μυαλό για να σκοράρει, ως αποτέλεσμα ένα λεπτό μετά να υπάρξει κενό στην άμυνα και να προηγηθεί ο Άρης.

Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν είχε καθαρό μυαλό για να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει ιδιαίτερα.

Έβγαλε αντίδραση, όμως δεν είχε συγκέντρωση

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το κακό ξεκίνημα, δίνοντας στον Άρη την ευκαιρία για το 2ο γκολ, κατάφερε να το αποφύγει η Ανόρθωση και μετέπειτα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Μετά το 60’ η ομάδα της Αμμοχώστου παρουσίασε καλό πρόσωπο και έβγαλε αντίδραση, χάνοντας ευκαιρίες, ενώ στο 70’ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκασαμά.

Παρά το γεγονός ότι έφτασε στην ισοφάριση η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κρατήσει την συγκέντρωση της και πέντε λεπτά μετά δέχθηκε το δεύτερο γκολ, που ήταν και αυτό που χάρισε τη νίκη στον Άρη.

Δεν είχε βάθος και επιλογές στον πάγκο

Μετά το δεύτερο γκολ της ομάδας της Λεμεσού η Ανόρθωση δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και οι αλλαγές του Γκαγιέγο γενικότερα δεν βοήθησαν, με την «Κυρία» να παρουσιάζει έλλειψη βάθους.

Παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση ήταν πίσω στο σκορ και δεν μπορούσε να απειλήσει, ο Ισπανός κόουτς ενώ είχε τον Τσίκο στον πάγκο επέλεξε να μην τον χρησιμοποιήσει, στέλνοντας το ξεκάθαρο μήνυμα ότι ο ίδιος δεν τον υπολογίζει όπως πριν.

Σήμερα φάνηκε ξεκάθαρα ότι η Ανόρθωση χρειάζεται μεταγραφή σίγουρα στην μεσοεπιθετική γραμμή και συγκεκριμένα στα άκρα που να μπορεί να δώσει άμεσα βοήθεια στην ομάδα.

Ψηλά το κεφάλι, τίποτα δεν τελείωσε

Σίγουρα η ήττα από τον Άρη έφερε απογοήτευση στις τάξεις της ομάδας, όμως τίποτα δεν κρίθηκε και τίποτα δεν τελείωσε. Η Ανόρθωση από αύριο πρέπει να γυρίσει σελίδα και να δει το επόμενο ματς με τη Δόξα το ερχόμενο Σάββατο. Φυσικά ο Γκαγιέγο θα πρέπει να παρουσιάσει βελτιωμένη την «Κυρία» ειδικότερα στο επιθετικό κομμάτι, κάνοντας την πιο δημιουργική.