Ανόρθωση: «Κυρία» σε ακόμα ένα «Βαρωσιώτικο»

Σημείωσε την 66η της νίκη στο ντέρμπι της Αμμοχώστου και εδραιώθηκε στην κορυφή

Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση που της έβαλε η Νέα Σαλαμίνα, σε ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε στα αρχικά του στάδια, αλλά όχι στην συνέχεια.

Η Ανόρθωση, μπήκε μέσα και από το πρώτο λεπτό έκανε το παιχνίδι της, πίεζε ψηλά και προσπαθούσε να βρει το γκολ άμεσα. Το κατάφερε αρκετά γρήγορα με τον Σελίν στο 7΄, αλλά ήρθε η ψυχρολουσία από τον Κίνγκσλεϊ στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ωστόσο, συνήλθε απευθείας, αφού πηρέ προβάδισμα και πάλι σχετικά νωρίς. Γκολ που της έδωσε και περισσότερη αυτοπεποίθηση, αφού έπειτα κεραυνοβολούσε στην κυριολεξία την εστία του Κίσσα. Και κάπου εδώ είναι που η Ανόρθωση άρχισε να χάνει το παιχνίδι και καρδιοχτύπησε μέχρι το 82΄, που εμφανίστηκε ο Ντούρις σαν από μηχανής θεός και της έδωσε την νίκη.

Το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια, είχε πολλές ευκαιρίες μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχε, τις οποίες πέταξε στον κάδο των αχρήστων, δυσκολεύοντας τον εαυτό της. Οι συγκεκριμένες ευκαιρίες της στοίχησαν αφού ο Κίνγκσλεϊ, την τιμώρησε για δεύτερη φορά λίγο πριν το ημίχρονο.

Ο Γεωργιανός τεχνικός στην επανάληψη πραγματοποίει αλλαγή, βγάζοντας έξω τον Κατσιαράβα που δεν έδωσε τα αναμενόμενα και πέρασε τον Χριστοφή στον αγώνα, επιλογή που στο τέλος τον δικαιώνει, μαζί με την δεύτερη αλλαγή του, τον Ντούρις.

Ο Κύπριος επιθετικός επιχειρεί μια συστημένη σέντρα από δεξιά στο κεφάλι του Σλοβάκου επιθετικού, που κάνει το 3-2 και βάζει φωτιά στο «Παπ». Στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός ότι ο Ντούρις σκοράρει για δεύτερη συνεχομένη φορά, μετά το γκολ που σημείωσε με τον Ολυμπιακό.

Οι «κυανόλευκοι» αν και ξεπέρασαν το εμπόδιο της Σαλαμίνας, υπήρξαν και μερικά πράγματα, τα οποία θα πρέπει να διορθωθούν, μπορεί σε αυτόν τον αγώνα να μην στοίχησαν, στην συνέχεια ωστόσο μπορεί να αποβούν μοιραία.

Δέχθηκε δυο γκολ από αμυντικά λάθη, τα όποια θα μπορούσαν να αποφευχθούν, κάτι το οποίο τόνισε και ο ίδιος ο προπονητής της ομάδα στις δηλώσεις του. Επίσης, οι πολλές χαμένες ευκαιρίες που βρήκε στο πρώτο μέρος, αν τις εξαργύρωνε σε γκολ, θα μιλάγαμε για ένα εύκολο απόγευμα, ενώ τώρα συζητάμε για καρδιοχτυπήματα και τα σχετικά.

Εν κατακλείδι, σε γενικές γραμμές η ομάδα ήταν καλή, έβγαλε χαρακτήρα μετά και την ήττα από τον Ολυμπιακό και με την σημερινή της νίκη αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά από την δεύτερη Ομόνοια.