Με Λάζαρο... βλέπει πρόκριση

Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση επί της Γάνδης και πάει Σερβία για το... όνειρο

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Ανόρθωση με σκορ 1-0 επί της Γάνδης στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, που την κρστά ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Το γκολ ο Λάζαρος με απίθανο τρόπο στο 27'. Πλέον, η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στη Σερβία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Παρτίζαν για να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ βρήκε την Ανόρθωση να έχει μια εξαιρετική παρουσία και να παίρνει το προβάδισμα στο 27' με γκολ-ποίημα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, είδε τον Μπολάτ εκτός εστίας και με τρομερό σουτ σκόραρε για το 1-0, μέσα σε αποθέωση! Στη συνέχεια, οι Βέλγοι βγήκαν στην επίθεση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν οι Κορέια αρχικά και ο Τζουρ σε δεύτερο χρόνο αποσόβησαν τον κίνδυνο πάνω στην γραμμή τέρματος! Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι μπήκαν πολύ πιο επιθετικά, θέλοντας να ψάξουν την γρήγορη ισοφάριση. Η Ανόρθωση, όμως, είχε εξαιρετική παρουσία μεσοαμυντικά, μη αφήνοντας την να δημιουργήσει τις πολύ επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Τζουρ. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε εξαιρετική ευκαιρία στο 67', όταν ο Χρυσοστόμου έκανε την προβολή λαουτ μετά από γύρισμα του Λάζαρου. Στη συνέχεια, οι Βέλγοι ενέτειναν την πίεσή τους, όμως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άντεξε σε αυτή και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, που την κρστά ζωντανή στην υπόθεση-πρόκριση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρντζουμιάν, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς (72' Χριστοφή), Πόποβιτς (58' Χρυσοστόμου), Ουάρντα (82΄' Κορρέα), Χριστοδουλόπουλος (82' Ρουσιάς)

Γάνδη (Χάιν Φανχάεζενμπρουκ): Σινάν Μπολάτ, Χάντσε-Όλσεν, Ενγκαντό-Ενγκαντουί, Γκοντό, Οπέρι, Κάστρο-Μόντες (63' Σαμόις), Οουσού (83' Μπόγιο), Ντε Σαρτ, Μπέζους (63' Τισουνταλί), Μπρούνο (63' Οφόε), Λέμαγιτς (63' Ντεπουάτρ)

Σκόρερ: 27' Λάζαρος

Κίτρινες κάρτες: Αραγιούρι, Κορρέα, Ρισβάνης, Χριστοφή/ Ογούσου, Μπέζους