Ανόρθωση-Δόξα 0-3: «Τρίμπαλο» παραμονής!

Επιβλητική νίκη για την ομάδα της Κατωκοπιάς και παραμονή

Με επιβλητική νίκη με 0-3 επί της Ανόρθωσης, η Δόξα "σφράγισε" και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία. Μπατίν, Μουκτάρης και Παβλόφ τα γκολ της ομάδας του Λούκα Χατζηλούκα. Από την άλλη, η Ανόρθωση αποχαιρέτησε με άσχημο τρόπο μια απογοητευτική σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με αναγνωριστικούς ρυθμούς άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα. Η Ανόρθωση άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, αλλά η Δόξα ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Στο 12’, η κάθετη πάσα του Κάρλος βρήκε τον Ασαμόα εντός περιοχής, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ από την εστία του Δημητρίου. Στη συνέχεια, είδαμε κυρίως παιχνίδι κέντρου με λιγοστές ευκαιρίες. Στο 33’, ο Πράνιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντούρις με κεφαλιά ανάγκασε τον Γκρεμσλ σε σωτήρια απόκρουση. Η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μπατίν μετά από σέντρα του Περέιρα από δεξιά. Η Ανόρθωση αντέδρασε και είχε δοκάρι με τον Στεφανέλι στο 38’ και πλασέ του Ντούρις στο 40’ που απέκρουσε ο Γκρεμσλ δύο λεπτά αργότερα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κάρλος έκανε μια υπέροχη προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Δημητρίου έσωσε με τα πόδια.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη άρχισε με την Δόξα να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 56’. Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μουκτάρης με προβολή στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε για το 0-2. Η Ανόρθωση αντέδρασε και είχε ένα καλό σουτ του Κοφί, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκρεμσλ. Στο 66’, ο Κοφί έδωσε στον Στεφανέλι, ο οποίος έκανε το σουτ που κατέληξε στα χέρια του Γκρεμσλ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χατζηβασίλης έδωσε στον Ασαμόα μετά από αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του Αφρικανού κατέληξε άουτ! Στο 81’, η ομάδα της Κατωκοπιάς έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, όταν ο Παβλόφ σκόραρε με τακουνάκι μετά από μπαλιά του Περέιρα από δεξιά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Καλύτεροι από την Ανόρθωση οι Κοφί και Στεφανέλι. Από την Δόξα, οι Κάρλος και Μπατίν ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Ανόρθωση, υστέρησε ο Δημητρίου, ο οποίος είχε ευθύνη στο πρώτο γκολ που δέχθηκε. Από την Δόξα δεν υστέρησε κανείς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο τεχνικός της Ανόρθωσης Γιούργκεν Στρέπελ στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο χρησιμοποίησε στο αρχικό του σχήμα ότι καλύτερο διέθετε παρά τις πολλές αγωνιστικές απουσίες. Αξιοσημείωτο είναι ότι η ομάδα της Αμμοχώστου δεν είχε αναπληρωματικό τερματοφύλακα στον πάγκο, αφού οι Στέμμερ και Ουζόχο βρίσκονταν εκτός αποστολής. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Από την άλλη, ο τεχνικός της Δόξας Λούκας Χατζηλούκας παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε, με στόχο να πάρει τη νίκη, η οποία θα κρατούσε την ομάδα στην κατηγορία. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής.