Διπλό… άλμα Ευρώπης (vid)

Η Ομόνοια κέρδισε στο «Παπ» την Ανόρθωση και «ακουμπά» το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Συνεχίζει ακάθεκτη η Ομόνοια που επικράτησε με 0-2 της Ανόρθωσης στο «Παπαδόπουλος» και ανέβηκε στους 65 βαθμούς. Τα γκολ για τους «πράσινους» σημειώσαν στο δεύτερο ημίχρονο Αλιούμ και Σεμέδο.

Α' Μέρος

Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να επιτεθούν.

Η Ανόρθωση απείλησε για πρώτη φόρα στο 3ο λεπτό με τον Γκερέρο να κάνει το σουτ αλλά να μην έχει αρκετή δύναμη με αποτέλεσμα οι αμυντικοί της Ομόνοιας να διώξουν μακριά.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 19ο λεπτόμε τον Αλιούμ να χάνει μεγάλη ευκαιρία καθώς από πλεονεκτική θέση νικήθηκε από τον Αρμπολέδα.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν έλειπαν οι φάσεις στις δύο εστίες.

Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο και η μεγαλύτερη έγινε από την Ομόνοια μετά από ωραία συνεργασία και τον Σίμιτς να δίνει κάθετη στον Αλιούμ που έκανε το τακουνάκι αλλά ο Μαρμούκ έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδύτηρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει επιθετική.

Ακριβώς στο 60ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε να πάρει προβάδισμα στον αγώνα μετά από σέντρα του Χαμάς από αριστερά και κεφαλιά του Αλιούμ που νίκησε τον Αρμπολέδα και έγραψε το 0-1.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά και να επιτεθεί αλλά δυσκολευόταν στην τελική πάσα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Μπάκιτς να στρώνει στον Σεμέδο που έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Το «τριφύλλι» βρήκε και δεύτερο γκολ στο 87ο λεπτό και πάλι από την αριστερή πλευρά ο Σεμέδο ήταν ο αποδέκτης της μπάλας και με σουτ νίκησε τον Αρμπολέδα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του δύο γκολ.

Με τα πάντα να έχουν κριθεί τίποτα το αξιόλογο δεν έγινε στα εναπομείναντα λεπτά με την Ομόνοια να συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα και να ανεβαίνει στους 65 βαθμούς.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορρέα, Μακούν, Μαρμούκ, Κορέια (90+1′ Γουαρίς), Τεχέρα (74′ Τζουλίου), Χρυσοστόμου, Γκερέρο (63′ Περέα), Φερέιρα (46′ Κίκο), Παρούτης (63′ Καστέλ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Κάργας, Τιουνέ, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μπασιρού, Χάμπος (90′ Μίλετιτς), Μπέζους (10′ Αλιούμ), Σεμέδο (90′ Ψάλτης), Σίμιτς (73′ Ανδρέου), Στεπίνσκι (73′ Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κακουλλής, Φράνσον, Λέζιακς, Οζλέρ, Παντελή. .

Σκόρερ: -/60' Αλιούμ,87'Σεμέδο

Κίτρινες: Μακούν, Μαρμούκ , Αντωνίου, Αρμπολέδα / Αλιούμ, Σεμέδο, Κουλιμπαλί