Πρώτη στο 2023 με το πρώτο του Αντονίν (vid)

Η Ανόρθωση λύγισε την ΕΝΠ χάρη στο γκολ του Ισπανού

Νίκη- ανακούφιση για την Ανόρθωση  επί της ΕΝΠ (1-0) με το πρώτο γκολ του Κορτές για λογαριασμό της «Κυρίας». Το πάλεψε στο τέλος η ΕΝΠ αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα και παρέμεινε στην 10η θέση.

Α Μερος

Ο αγώνας άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινησεων και ήταν η ομάδα που επιβαλε τον ρυθμό της από την αρχή του αγώνα.

Στο 8ο λεπτό του αγώνα η «Κυρία» είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαισίνιο να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι του Κοστιτς. Η Ανόρθωση συνέχισε να είναι απειλητική και στο 13ο λεπτό ο Παρουτη έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφυλακας των «βυσσινί» απέκρουσε εύκολα.

Στο 24ο λεπτό ήταν η σειρά του Χαρογιαν να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία καθώς από κοντά δε μπόρεσε να σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα o Κορτες έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα περασε δίπλα από το δοκάρι του Κοστιτς.
Στο 34ο λεπτό μετά από μπαλιά του Μηνά Αντωνίου ο Κόστιτς έδιωξε με τις γροθιές αλλά ο Κορτές στην επαναφορά έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ.

Η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει προυποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση του αγώνα.
Έτσι λοιπόν η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 χάρις στο γκολ του Κορτές.

B Mέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» να συνεχίζουν απο κει που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος με σκοπό να «καθαρίσουν» απο νωρίς τον αγώνα.

Στο 48ο λεπτό ο Τεχέρα έκανε το μακρινό σουτ χωρίς νααπειλήσει τον Κόστιτς. Πέντε λεπτά μετά ο Φερέιρα άπλωσε το πόδι του αλλά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να σπρώξει τη μπάλα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος οι ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ άρχισαν να παίρνουν μέτρα και να γίνονται πιο απειλητικοί. Απο την άλλη οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης οπισθοχώρησαν με σκοπό να διαφυλάξουν το υπερ τους προβάδισμα. Αυτό που έλειπε απο τους «βυσσινί» ήταν η τελική πάσα για να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της Ανόρθωσης.

Στο 91 η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει τον αγώνα μετά απο λάθος του Πολυκάρπου αλλά ο Σαμπό δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόστιτς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη του παιχνιδιού με την Ανόρθωση να σημειώνει νίκη ηρεμίας ενόψει συνέχειας. Απο την άλλη η ΕΝΠ γνώρισε ακόμη μια νίκη και παραμένει στην 11η θέση και στους 14 βαθμούς

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Ανόρθωση(Μιχαήλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορρέια, Τεχέρα, Φερέιρα, Παρούτης, Αντονίν, Αντωνίου, Σαμπό, Χαρογιάν, Ιωάννου

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Μπεν Αμί, Λόπες, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Ντρέσκα, Πολυκάρπου.

Σκόρερ: 34' Κορτές/-

Κίτρινες : 81' Αντωνίου, 82' Λόρια / 21' Κόρσια, 64' Βούκσεβιτς