Στα χασομέρια... Μιγκελίτο (vid)

Με γκολ στο 103’ ο Πορτογάλος έκρινε (2-2) το βαρωσιώτικο ντέρμπι

Θεόδωρος Τσιολάκης

Εκπληκτικό παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», που τα είχε όλα εκτός από νικητή. Τέσσερα γκολ, δοκάρια, κόκκινες, ένταση, πάθος, όμως Ανόρθωση και Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο βαρωσιώτικο ντέρμπι, παίρνοντας από έναν βαθμό. Η «Κυρία» προηγήθηκε με 2-0 μπροστά στο σκορ με τα γκολ των Τσίκο στο 45+3’ και Γκερέρο στο 49’, ελέγχοντας το ματς, μέχρι το 55’ όταν δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Κορρέα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα. Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε νωρίτερα στο 52’ σε 2-1 με τον Κατσιάρη, όμως στη συνέχεια τη βοήθησε αρκετά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και στο 103’ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μιγκελίτο. Έτσι το ματς έληξε ισόπαλο. Πρώτες απώλειες στο πρωτάθλημα για την Ανόρθωση που ανεβαίνει στους εφτά βαθμούς και για την ώρα είναι στην 1η θέση, δεύτερη ισοπαλία για τη Νέα Σαλαμίνα που ανέβηκε στους δύο βαθμούς και στην 8η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά, όμως η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που σημείωσε την πρώτη ευκαιρία, στο 3’ ο Ντορεγκαράι έπιασε την κεφαλιά, όμως μάζεψε εύκολα ο Αρμπολέντα.

Στο 5’ η Ανόρθωση απάντησε με γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έγινε σουτ του Μιχάλη Ιωάννου μετά από κόρνερ, απέκρουσε ο Μελίσσας, έγινε η πάσα από τον Τσίκο στον Καστέλ και από κοντά σκόραρε ο Ισπανός, όμως το τέρμα ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ στον Τσίκο.

Στο 9’ η «Κυρία» απείλησε εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, όμως ο Μελίσσας έπεσε και έδιωξε την μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Καστέλ έκανε παράλληλο γύρισμα, αλλά και πάλι ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας έπεσε σωτήρια και μάζεψε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τη Νέα Σαλαμίνα να ανεβαίνει και αυτή μέσα στο ματς, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητική μέχρι το 36ο λεπτό που έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Αρμπολέντα είπε «όχι» στην κεφαλιά του Ντιακιτέ, με την μπάλα να χτυπά και στο δοκάρι.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να ανεβαίνει και στο 43’ έχασε νέα ευκαιρία μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδούλου, ο Αρμπολέντα εκτινάχθηκε στο αριστερό του παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.

Παρά το γεγονός ότι η ερυθρόλευκη ομάδα ανέβηκε, αυτή που έφτασε στο γκολ ήταν η Ανόρθωση, στο 45+2’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκερέρο ο Τσίκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, σκοράροντας κόντρα στην πρώην του ομάδα, μάλιστα πανηγύρισε το γκολ.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος με την έναρξη η Ανόρθωση κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Στο 49’ μετά από μπαλιά του Φερέιρα από δεξιά, ο Γκερέρο στην κίνηση έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του Μελίσσα και έτσι έγινε το 2-0 για την «Κυρία».

Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε άμεσα στο τέρμα της Ανόρθωσης, καθώς στο 52’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κατσιάρης έπιασε την κεφαλιά μειώνοντας σε 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε νέα αρνητική εξέλιξη για την Ανόρθωση με τον Κορρέα να κάνει δυνατό φάουλ στον Φερνάντες, με τον Φελλά να δείχνει απευθείας κόκκινη στον στόπερ της «Κυρίας», που συνέχισε το ματς με 10.

Στη συνέχεια ήταν λογικό να οπισθοχωρήσει η Ανόρθωση και να δώσει χώρο στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Γκαγιέγο έδειξε τις προθέσεις του και αυτές ήταν να κρατήσει το 2-1 και αν μπορούσε να χτυπήσει στην κόντρα καλώς.

Στο 75’ η Νέα Σαλαμίνα άγγιξε το 2-2, όμως η κεφαλιά του Ντορεγκαράι μετά από την μπαλιά του Μπεχαράνο, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αρμπολέντα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-1, στο 77’ ο Καστέλ έκανε το γύρισμα, έγινε λάθος από τη Νέα Σαλαμίνα που ευνόησε τον Γκερέρο, έκανε το πλασέ, όμως απέκρουσε ο Μελίσσας.

Η Νέα Σαλαμίνα κρατούσε περισσότερο μπάλα, με την Ανόρθωση να περιορίζεται στις αντεπιθέσεις, όμως στο 90+2’ έχασε τεράστια ευκαιρία η «Κυρία» για να σκοράρει, με τον Ουαγκέ να γυρίζει στον Ουαρίς, αυτός έκανε το σουτ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, μετά σκόραρε ο Σενεγαλέζος δεξιός μπακ, όμως ήταν οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα, βρήκε δοκάρι η Νέα Σαλαμίνα, μετά από κόρνερ, ο Ντορεγκαράι έπιασε την κεφαλιά, όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αρμπολέντα.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να ανεβαίνει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 103’ η ομάδα του Χριστοδούλου κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από μπαλιά ο Μιγκελίτο έπιασε την κεφαλιά, κάνοντας το 2-2.

Η Ανόρθωση στο 107’ απείλησε με σουτ του Γουαρίς, όμως ο Μελίσσας μάζεψε, κρατώντας το 2-2.

Έτσι το βαρωσιώτικο ντέρμπι έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.