Κορυφή με το... καλημέρα

Δίκαιη επικράτηση της Ανόρθωσης επί του Ερμή

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, η Ανόρθωση επικράτησε του Ερμή με σκορ 3-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Γκαλίτσιος, Καλτσάς και Ελουντού οι σκόρερ της ομάδας του Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Ρουσιάς ισοφάρισε προσωρινά για τον Ερμή. Στην κορυφή της βαθμολογίας η Ανόρθωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ερμή να είναι πολύ οργανωμένος μεσοαμυντικά. Στο 7', η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν ο Σελίν δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα από κεφαλιά-πάσα του Αρτυματά. Ο Ερμής είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 11', όταν το ευθύβουλο σουτ του Γιεμπλί από καλή θέση κατέληξε μόλις άουτ. Στο 26΄, η κεφαλιά του Κατσιαράβα από σέντρα του Καλτσά, πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Καϊκέ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Τορνίκε Οκριασβίλι ένα λεπτό αργότερα. Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 28'. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καϊκέ απέκρουσε άτσαλα και χτύπησε στο κεφάλι του Γκαλίτσιου για το 1-0. Ο Ερμής ισοφάρισε στο 38'΄με ωραίο σουτ του Ρουσιά, μετά από αντεπίθεση και ασίστ του Μέιρα. Ο ίδιος παίκτης λίγο πριν είχε τεράστια ευκαιρία, όμως ο Λόρια απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανόρθωση δικαιούταν πέναλτι για χέρι του Σισοκό στην περιοχή του Καϊκέ, μετά από σέντρα του Μαργκάσα από αριστερά και κοντρόλ του Κατσιαράβα. Ο Ιωάννης Αναστασίου, όμως, δεν υπέδειξε την ξεκάθαρη παράβαση, υπό τις έντονες αποδοκιμασίες παικτών και φίλων της ομάδας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ανόρθωση. Στο 50΄', ο Νίκος Καλτσάς σκόραρε με διπλή προσπάθεια, μετά από εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ του Οκριασβίλι, που κόντραρε, πριν καταλήξει στον σκόρερ. Η ομάδα του Κετσπάγια συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 64', έχασε καλή ευκαιρία με σουτ του Καλτσά στην κίνηση, το οποίο κατέληξε μόλις άουτ. Στη συνέχεια, η Ανόρθωση διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ της προβάδισμα, ενώ από την άλλη, η ομάδα της Αραδίππου ρίσκαρε κάπως με τις αλλαγές της, όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Ο Τσαρλς Ελουντού με ωραίο τελείωμα στο 86' πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη νέα ομάδα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Ως εκ τούτου, η Ανόρθωση πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Κατσαράβα (62' Μανιάς), Οκριασβίλι, Καλτσάς (79' Ελουντού), Χουσμπάουερ (72' Νταουσβίλι), Μαργκάσα, Σελίν

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Σισοκό, Ντίαζ, Γιεμπλί, Γουέσλεϊ (70' Αΐρτον), Μέιρα, Ρέις (55' Κωνσταντίνου), Νούμα, Ρουσιάς (60' Παπαθανασίου)

Σκόρερ: 28' Γκαλίτσιος, 50' Καλτσάς, 86΄ Ελουντού/ 38' Ρουσιάς

Κίτρινες: Καλτσάς, Οκριασβίλι/ Γαβριήλ, Δημητρίου, Νουμά