Κβιλιτάια vs ΕΝΠ....άσσος

Προσωρινά στη κορυφή η Ανόρθωση

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 12η αγωνιστική, η Ανόρθωση κέρδισε την Ένωση με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Κβιλιτάια που έκανε χατ-τρικ. Ο Γεωργιανός επιθετικός ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα σε δύο περιπτώσεις (13’ και 52’), ενώ το τρίτο του γκολ σημειώθηκε στο 73’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Σελίν (88’). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε αρχικά σε 2-1 ο Φελίπε (62’), επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ σε 3-2 είχε μειώσει ο Μπαλοτέλι (86’).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 26 βαθμούς, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στη κορυφή. Στη τελευταία θέση και τους εφτά βαθμούς έμεινε η Ένωση.

Α΄ Ημίχρονο

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, με την Ανόρθωση να είναι η ομάδα που στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους είχε τον έλεγχο.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έγιναν φανερές οι προθέσεις της Ανόρθωσης για να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ η Ένωση έψαχνε να βγει μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Χουσμπάουερ στο 12’ και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Κβιλιτάια.

Στο 28’ καταγράφηκε η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν ο Χουσμπάουερ μετά από σέντρα του Μαργκάσα, έκανε τη προβολή εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Πέτρου.

Στη συνέχεια η Ένωση κέρδισε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε την εστία του Λόρια με ένα κακό σουτ του Μαρκόφσκι εντός περιοχής και μια κεφαλιά του Ντένινγκ, που έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Μετά από τις χαμένες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και ως εκ τούου το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, ο Τιμούρ Κετσπάγια έβγαλε από το παιχνίδι τους Μαργκάσα και Χουσμπάουερ βάζοντας μέσα τους Χριστοφή και Ελουντού.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η Ανόρθωση μόλις στο έβδομο λεπτό της επανάληψης κέρδισε πέναλτι με τον Κβιλιτάια, που ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Φαν Άχνολτ. Ο Γεωργιανός επιθετικός ήταν ξανά εύστοχος και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 60’ ήταν η σειρά του Άλος Φερέρ να αλλάξει πράγματα, βάζοντας στο παιχνίδι τους Μπαλοτέλι και Ουντόζι. Δύο λεπτά αργότερα η Ένωση κέρδισε πέναλτι με χέρι του Σίντερφελτ εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Φελίπε, που έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Αφού μείωσαν οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα να αφήνουν κενά στην άμυνα. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ανόρθωση στο 73’, όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Χριστοφή έδωσε στον Κβιλιτάια εντός περιοχής και ο Γεωργιανός με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.

Στο 86’ η Ένωση μείωσε εκ νέου με τον Μπαλοτέλι, που έφυγε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε υποδειγματικά τον Λόρια.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Σελίν στο 88’ με προβολή εντός περιοχής. Ασίστ στο γκολ του Ουκρανού έκανε ο Νταουσβίλι.

Highlight: Η εκτελεστική δεινότητα του Κβιλιτάια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (84' Κορρέα), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46' Χριστοφή), Μίχα (56' Πηλέας), Μαργκάσα (46' Ελουντού), Κβιλιτάια (80΄Μανιάς)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Παρούτης, Ελουντού, Μανιάς, Καλτσάς, Χριστοφή

ΕΝΠ (Κ. Φερέρ): Πέτρου, Ιρέπ (60' Μπαλοτέλι), Φαν Άνχολτ (67' Μουλαζίμης), Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Μπελόνε (78' Κοσμά), Λουσέρο, Φελίπε, Μαρκόφσκι (78' Κολοκούδιας), Θεοδώρου, Ντένινγκ (60' Ουντόζι)

Στον πάγκο: Γκασέφσκι, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Κοσμάς, Μαϊσουράαντζε, Κοτσώνης, Ουντόζι, Κολοκούδιας, Μπαλοτέλι

Σκόρερς: 13', 52' και 73' Κβιλιτάια, 88' Σελίν/63' Φελίπε, 86' Μπαλοτέλι

Κίτρινες: 18' Νταουσβίλι, 47' Μίχα/35΄Ντένινγκ, 36' Φερέρ (προπονητής ΕΝΠ), 40' Μπελόνε, 94' Mπαρμπόσα