Δόξα ημίχρονο, Ανόρθωση τελικό (vid)

Μπήκε με νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος η «Κυρία»

Θεόδωρος Τσιολάκης

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ. Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 1-0 στο 9ο λεπτό, όμως στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Η «Κυρία» ήταν πολύ καλύτερη μέσα στο γήπεδο και με τρία γκολ των Τεχέρα στο 60’ με πέναλτι, Γουαρίς στο 74’ και Φερέιρα στο 87’ έφερε «τούμπα» το ματς και πήρε τους τρεις βαθμούς. Η Δόξα τελείωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Αμπντουλαχί στο 56’ με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς στα πρώτα λεπτά γίνονταν εύκολα λάθη στο γήπεδο και στο 9ο λεπτό η Δόξα ευτύχησε να φτάσει στο γκολ. Μετά από αντεπίθεση, ο Ασάντε πήρε την μπάλα έκανε μία βαθιά κάθετη προς τον Τιτζιανί, αυτός πέρασε τον Λόρια και με πλασέ έκανε το 1-0 σε ανυπεράσπιστη εστία.

Από εκεί και πέρα η Δόξα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να πατά καλύτερα μέσα στο γήπεδο, καθώς περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις του αντιπάλου και κατάφερε να δημιουργήσει αυτή και άλλες ευκαιρίες.

Στο 14’ ο Τιτζιανί με κεφαλιά σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα έξω και στο 22’ ο Κοβάσεβιτς με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι μετά από παρέμβαση του Λόρια.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο, όμως δεν είχε ηρεμία στο παιχνίδι της και δεν μπορούσε να οργανωθεί για να απειλήσει τη Δόξα. Η ομάδα του Κώστα Σακκά συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και στο 40’ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο 2-0, όμως το σουτ του Μπένι σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια και έφυγε έξω.

Στα τελευταία πέντε λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Δόξας.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Βέσκο Μιχαήλοβιτς επιχείρησε να αλλάξει πλάνο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του και έβαλε στο 46’ μέσα τους Μραζ και Χριστοφή, αφήνοντας εκτός τους Νινγκά και Κορρέα.

Αυτές οι αλλαγές βοήθησαν την Ανόρθωση, καθώς κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο και στο 56’ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αμπντουλαχί στον Αντωνίου, με τον παίκτη της Δόξας να δέχεται την δεύτερη κίτρινη-κόκκινη και να αφήνει την ομάδα του με 10.

Στο 58’ εκτέλεσε το πέναλτι ο Τεχέρα, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει, όμως ο ρεφ έδωσε επανάληψη στο πέναλτι μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ, λόγω του όντι μπήκαν παίχτες στην περιοχή πριν εκτελεστή και ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής απομάκρυνε μετέπειτα την μπάλα. Στο 60’ ο Τεχέρα εκτέλεσε για δεύτερη φορά το πέναλτι, όμως κατάφερε να ευστοχήσει, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και κρατούσε μπάλα, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Στο 74’ η «Κυρία» κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο. Σέντρα απ’ τα αριστερά του Γκερέρο, προς τον Γουαρίς στο ύψος της περιοχής, αυτός με την μία έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο Γουαρίς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 73’ και μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να σκοράρει και να γυρίσει το παιχνίδι για την ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Δόξα προσπάθησε να βρει απαντήσεις και να ισοφαρίσει, όμως το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο δυσκόλεψε πολύ το έργο της, με την Ανόρθωση να αμύνεται αρκετά καλά και να περιορίζει τις επιθετικές προσπάθειες του αντιπάλου.

Η «Κυρία» κρατούσε περισσότερο μπάλα και στο 87’ κατάφερε να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ, με τον Γουαρίς να συνδυάζεται ωραία με τον Φερέιρα, ο τελευταίος με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση πήρε το τρίποντο μετά από ανατροπή και ανέβηκε στους 36 βαθμούς και στη 2η θέση, ενώ η Δόξα παρέμεινε στην 6η θέση και στους 21 βαθμούς.