«Ταξίαρχοι» για τίτλο (vid)

«Καθάρισαν» γρήγορα, αφήνοντας εκτός την Ανόρθωση και θέλουν το πρώτο τουςν κύπελλο στον Άρη

Μεγάλο «διπλό» πήρε ο Άρης μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος, επικρατώντας με 3-2 της Ανόρθωσης και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν 100% αποτελεσματική στις ευκαιρίες που βρήκε στο πρώτο ημίχρονο και σκόραρε τρία γκολ με τους Καζού (13’), Μπένγκτσον (24'), Γκομίς (35’), παίρνοντας γερό προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση προσπάθησε να μειώσει όσο μπορούσε, σκοράροντας στο 57’ με πέναλτι με τον Καστλελ, που σκόραρε επίσης με τον ίδιο τρόπο στο 90+4’. Η ομάδα του Γκαγιέγο κυνήγησε την ισοφάριση μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως δεν τα κατάφερε να φτάσει σε αυτήν και έτσι ο Άρης πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα. Η ομάδα που βρήκε την πρώτη μεγάλη φάση ήταν η Ανόρθωση, καθώς στο 9ο λεπτό απείλησε με τον Καστέλ, ο οποίος έκλεψε την μπάλα εντός περιοχής και από πλάγια έκανε το πλασέ, όμως ο Ζάντρο έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Άρης μετά από τέσσερα λεπτά στην πρώτη του φάση στο ματς κατάφερε να σκοράρει. Στο 13ο λεπτό ο Καζού από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ στην αριστερή γωνία, νικώντας τον Αρμπολέδα για το 1-0.

Μετά το γκολ του Άρη η Ανόρθωση προσπάθησε να απειλήσει, χάνοντας μία ευκαιρία στο 18’ με σουτ του Περέα, όμως μάζεψε ο Ζάντρο.

Ο Άρης στεκόταν πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι και στο 24’ κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ στη δεύτερη του προσπάθεια στο ματς. Ο Μπέγκτσον ξεκίνησε τη φάση δίνοντας δεξιά στον Σάβο, αυτός έκανε μετά το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι εκτός περιοχής, εκεί που ήταν ο Μπέγκτσον, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια εκεί που η Ανόρθωση προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, να δημιουργήσει φάσεις και να μειώσει ήρθε και το 3ο γκολ για τον Άρη. Στο 35’ μετά από αντεπίθεση, Σάβο και Γκομίς συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο εντός περιοχής να πλασάρει εύστοχα για το 3-0.

Μετέπειτα η Ανόρθωση έχασε δύο καλές φάσεις, στο 42’ με σουτ του Φερέιρα στο ύψος της περιοχής η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δεξί δοκάρι και στο 44’ με νέο σουτ του Τεχέρα έδιωξε δύσκολα ο Ζάντρο.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ 3-0 υπέρ του Άρη.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε δυνατά για να μειώσει γρήγορα στο σκορ και έχασε στο 50’ διπλή ευκαιρία με σουτ του Τσίκο, έδιωξε ο Ζάντρο, νέο σουτ του Περέα, ξανά ο Ζάντρο απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Γκαγιέγο συνέχισε να ψάχνει το γκολ για να μειώσει και στο 55’ κέρδισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καστέλ που στο 57’ μείωσε σε 3-1.

Στη συνέχεια ο Άρης έπαιξε με πιο αμυντικό πλάνο, προσπαθώντας να καλύψει τα νότα του και να χτυπήσει στην αντεπίθεση, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις της Ανόρθωσης.

Στο 72’ ο Άρης έχασε καλή ευκαιρία με τον Μοντνόρ, ο οποίος από πλάγια εντός περιοχής έκανε το πλασέ, η μπάλα έξω.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση ανέβηκε και προσπάθησε να μειώσει και άλλο το σκορ. Στο 79’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Γκασαμά σε θέση βολή, έκανε το σουτ, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Στις καθυστερήσεις η Ανόρθωση κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καστέλ στο 90+4’. Η Ανόρθωση κυνήγησε την ισοφάριση μέχρι το τελευταίο λεπτό, χάνοντας καλή φάση με τον Τσίκο, που σε θέση βολής δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και απομάκρυναν οι του Άρη. Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 3-2 υπέρ του Άρη που πήρε και την πρόκριση.